B. Obama sa rozhodol pomyselnú bodku za ôsmimi rokmi svojho prezidentského mandátu urobiť v domovskom Chicagu. Posledný prejav vo funkcii hlavy štátu v kongresovom paláci McCormick Place pred tisíckami zhromaždených.

Za úspechy svojej vlády dosluhujúci prezident označil napríklad hospodársky rozvoj, reformu zdravotníctva známu ako Obamacare, nadviazanie diplomatických vzťahov s Kubou, zabitie vodcu Al-Káidy Usáma bin Ládina či zlepšenia postavenia homosexuálov v krajine.

Spojené štáty však podľa neho budú musieť ďalej riešiť množstvo problémov. Jedným z nich je rasové napätie, ktoré podľa B. Obamu na rozdiel od očakávaní mnohých ľudí jeho nástupom do funkcie amerického prezidenta neskončilo.

Rivali ako Rusko alebo Čína sa nemôžu vyrovnať vplyvu USA vo svete, pokiaľ sa Amerika nevzdá svojich hodnôt a nezmení sa na ďalšiu veľkú krajinu, ktorá šikanuje svojich menších susedov, uviedol B. Obama v poslednom prejave.

Na záver svojej chicagskej reči poďakoval svojej rodine – manželke Michelle a dcéram Malii a Sashe – aj členom svojho tímu vrátane viceprezidenta Joea Bidena za podporu počas vykonávania úradu.

Obama sa rozlúčil s prezidentským úradom emotívnym prejavom

B. Obamu prišli podporiť manželka Michelle a dcéra Malia Zdroj: SITA/AP

Prejav ukončil B. Obama heslom, ktoré používal už v priebehu prvej prezidentskej kampane: „Yes, we can“ („Áno, môžeme“) s dodatkom „Yes, we did“ („Áno, urobili sme“).