Airbus síce sídli vo Francúzsku, Spojené štáty mu ale musia vydávať povolenie na predaj lietadiel do krajín podliehajúcim sankciám, pretože minimálne desať percent komponentov jeho produkcie pochádza z USA.

Irán si už tento rok objednal od Airbusu a amerického konkurenta Boeingu po viac ako stovke strojov a USA už skôr Airbusu vydali povolenie na predaj 17 lietadiel.

Krok ministerstva financií USA zrejme vyvolá nevôľu republikánov v Kongrese a D. Trumpa, ktorý v predvolebnej kampani povedal, že dohodu o iránskom jadrovom programe medzi Teheránom a veľmocami na čele s USA rozmetá. Dohoda na začiatku roku zrušila väčšinu obchodných sankcií proti Teheránu.

Povolenia na predaj do Iránu môže budúca Trumpova administratíva po januárovom nástupe ľahko zrušiť, povedali experti Reuters. Keby sa takto D. Trump rozhodol, viedlo by to k sporom s americkými spojencami a ďalšími mocnosťami, ktoré dohodu s Iránom spolupodpísali.

Minulý týždeň Snemovňa reprezentantov schválila návrh zákona, ktorý by zablokoval predaj komerčných lietadiel Iránu, pred Obamovým odchodom z funkcie ale zákaz nemá šanci vstúpiť do platnosti.

D. Trump ani nikto z jeho tímu zatiaľ na krok vlády nereagoval. Poprední republikáni v Kongresu poslali B. Obamovi list s odporúčaním, aby sa po zvyšok svojej služby zdržal podpory investícií v Iráne a vydávania nových povolení na vývoz.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí John Kirby povedal, že načasovanie súhlasu s predajom airbusov s novembrovými prezidentskými voľbami v USA nesúviselo. Podľa neho to je súčasť amerických záväzkov v rámci dohody s Iránom.