B. Obama to uviedol v Juhoafrickej republike v rámci prejavu, ktorým si pripomenul sté výročie narodenia bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandelu. Išlo o jeho prvý významný verejný prejav, odkedy odišiel začiatkom roku 2017 z prezidentského úradu.

Povedal, že svet je na križovatke medzi Mandelovou víziou tolerancie a súčasnými čudnými a neistými časmi. Konštatoval, že tí, ktorí sú pri moci, sa snažia podkopávať každú inštitúciu alebo normu, ktoré dávajú demokracii význam.

Upriamil pozornosť na rozmach politiky silných mužov a dodal: „Nie som panikár, len jednoducho hovorím fakty. Pozrite sa okolo seba.“ Taktiež upozornil na úplnú stratu hanby u politických lídrov, ktorí, keď ich prichytia pri lži, klamú neústupčivo ďalej.

B. Obama v prejave pred štrnásťtisícovým davom na kriketovom štadióne v Johannesburgu vyzval ľudí na celom svete na rešpektovanie ľudských práv. Obhajoval rovnosť a toleranciu a kritizoval korupciu a nenávisť, pričom varoval, že krajiny, ktoré sa zapoja do xenofóbie, sa nakoniec ocitnú v občianskej vojne.