Taliansky líder ultrapravicovej opozičnej strany Liga severu Matteo Salvini má opäť problém so zahraničným výrobkami. Na mušku si vzal svetoznámu Nutellu. Dôvod je bizarný – nie je dostatočne talianska.

„Zmenil som postoj, pretože som zistil, že Nutella používa turecké lieskové oriešky a radšej pomáham spoločnostiam, ktoré používajú talianske produkty,“ povedal M. Salvini na štvrtkovom zhromaždení. Dodal, že ak tým pomôže talianskym farmárom, radšej bude konzumovať talianske produkty.

Salvini (46) na sociálnych sieťach rá zverejňuje príspevky svojich stravovacích návykov. Nutella sa často objavuje na fotografiách na twitteri a facebooku. Vedie však aj nacionalistickú stranu Liga Severu. Používa motto „Taliansko na prvom mieste“ a s približne 32-percentnou podporou je na prvom mieste v prieskumoch verejnej mienky, približuje agentúra DPA.

Výrobca Nutelly firma Ferrero je najväčším nákupcom lieskových orieškov na svete. Talianska produkcia lieskovcov nestačí na výrobu Nutelly. Podobne ako nie všetci talianski výrobcovia cestovín používajú pšenicu výlučne z Talianska, pretože také množstvo pšenice krajina neprodukuje.

Podľa údajov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) pochádza z Turecka viac ako 70 percent celosvetovej produkcie lieskových orieškov, z Talianska takmer 20 percent.

Podľa niektorých médií – vrátane denníka The New York Times – má výroba lieskových orieškov v Turecku vážne problémy s detskou prácou a s vykorisťovaním pracovníkov, často na úkor sýrskych utečencov.