Česká vláda zatiaľ nebude vyhlasovať stav núdze, aj keď koronavírus sa v krajine šíri rekordným tempom. Portálu Novinky.cz to v pondelok večer potvrdil končiaci český premiér Andrej Babiš.

Dodal, že návrh na vyhlásenie núdzového stavu vláda nakoniec ani neprerokovávala.

Chcú jasné stanovisko od šéfov krajov

Vládu zaujíma najskôr názor hajtmanov, či požadujú núdzový stav, a preto s nimi bude v utorok rokovať vládna rada pre zdravotné riziká.

„Ak budeme mať od hajtmanov túto požiadavku, vláda okamžite zasadne, návrh prerokuje a prípadne núdzový stav vyhlási," opísal ďalší postup Babiš.

Minister zdravotníctva Vojtěch dopoludnia povedal, že vláde navrhne vyhlásenie núdzového stavu.

Podľa Vojtěcha a hlavnej českej hygieničky Pavly Svrčinovej by to malo pomôcť predovšetkým preťaženým nemocniciam, kde je čoraz viac hospitalizovaných s ochorením covid-19. V núdzovom stave by tam mohli vypomáhať študenti lekárskych fakúlt.

Politikom sa zavedenie núdzového stavu nezdalo dostatočne zdôvodnené

Proti núdzovému stavu sa v priebehu dňa postavil celý rad politikov, napríklad šéf krízového štábu Hamáček. Ten chce najprv viesť rokovania s krízovými štábmi v krajoch, ktoré by zhodnotili, či situácia nie je riešiteľná vyhlásením stavu nebezpečenstva.

Kriticky sa k vyhláseniu núdzového stavu postavil aj minister školstva Robert Plaga. Proti sa vyjadrili aj niektorí poslanci. Predseda hnutia STAN (Starostovia a nezávislí) Vít Rakušan pre Novinky povedal, že zavedenie núdzového stavu vláda dostatočne neodôvodnila, preto ho hnutie v súčasnosti nepodporuje.

„Nepodporujeme vyhlásenie núdzového stavu, pretože ho vláda v minulosti zneužila na plošné opatrenia a lockdowny," napísal kriticky šéf SPD Tomio Okamura.

KK39 Praha - Český premiér Andrej Babiš hovorí počas tlačovej konferencie 19. augusta 2021 v Prahe. Česko po uskutočnenej tretej fáze evakuácie afganských spolupracovníkov s rodinami už ďalšie lety z Kábulu do ČR neplánuje. Počas tlačovej konferencie to vo štvrtok oznámil premiér Andrej Babiš. FOTO TASR/AP
Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis addresses media during a press conference in Prague, Czech Republic, Thursday, Aug. 19, 2021. The Czech leaders declared the country's effort to ev
Neprehliadnite

Česko je pre covid-19 v kritickej situácii, Babiš chce bavorský model, testy nebudú uznávať