Špecializovaný trestný súd (ŠTS) už má spis a písomný rozsudok Najvyššieho súdu (NS) SR v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Prevzal si ho vo štvrtok 9. septembra. TASR to potvrdila Ivana Nittmannová z tlačového oddelenia NS SR. Na jeho doručovanie procesným stranám upozornil Denník N, ktorý zverejnil jeho obsah.

„Aktuálne citovaný rozsudok doposiaľ nebol sprístupnený médiám ani verejnosti, a to z dôvodu jeho doručovania procesným stranám, ktoré majú právo oboznámiť sa s ním ako prvé,“ spresnila Nittmannová. Dodala, že až potom pristúpi NS SR k sprístupneniu anonymizovaného znenia rozsudku verejnosti.

NS SR 15. júna zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020, ktorým boli v kauze Kuciak spod obžaloby oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Vec vrátil späť na ŠTS tomu istému senátu. Obžalovaného Tomáša Szabóa uznal za vinného a to aj v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára, a odsúdil ho na 25-ročný trest odňatia slobody.

ŠTS rozhodol predčasne

Predseda senátu NS SR Peter Paluda vtedy uviedol, že ŠTS rozhodol o oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej predčasne, keď sa nevysporiadal so všetkými okolnosťami, neodôvodnil zrozumiteľne rozhodnutie a nevykonal všetky dôkazy. Dodal, že niektoré dôkazy, ktoré ŠTS vykonal, hodnotil izolovane a v rozpore s elementárnou logikou. Upriamil pozornosť aj na to, že súd hodnotil tiež dôkazy, ktoré nevykonal.

Najvyšší súd konštatuje, že senát Ruženy Sabovej, ktorého ďalšími členmi boli ešte Rastislav Stieranka a Ivan Matel, v oslobodzujúcej časti nezistil náležite skutkový stav, nevyrovnal sa so všetkými okolnosťami prípadu, svoje rozhodnutie neodôvodnil s prehľadom a zrozumiteľne, nevykonal všetky dôkazy a tie, ktoré vykonal, hodnotil v rozpore s Trestným poriadkom, teda ich hodnotil izolovane, a nie v súvislosti s inými dôkazmi, „z čoho vyplynul nesprávny právny záver rezultujúci do oslobodzujúceho rozsudku“, píše Denník N.

Threemu považujú za zákonný dôkaz

Ako ďalej uvádza Denník N, Najvyšší súd, rovnako ako ten špecializovaný, považuje Threemu za zákonný dôkaz. Ako prvé Najvyšší súd uvádza, že Špecializovaný trestný súd vôbec neprihliadol na správy a vyhrážky Mariana Kočnera Jánovi Kuciakovi. Konkrétne vymenoval správy, ktoré Kočner napísal svojmu kamarátovi, automobilovému pretekárovi Miroslavovi Konôpkovi, v septembri 2017, teda asi 5 mesiacov pred novinárovou vraždou.

Najvyšší súd chce týmto preukázať, aký mal Kočner ku Kuciakovi vzťah. Špecializovaný trestný súd totiž uviedol, že sa nepreukázalo, že by mal Kočner záujem riešiť konflikt s Kuciakom násilne. „Vykonanie a vyhodnotenie tohto dôkazu môže (ale nemusí) nasvedčovať i opaku,“ cituje denník NS SR.

Pred sudcom JUDr. Marekom Filom sa začalo hlavné pojednávanie Okresného súdu Bratislava I s obžalovaným Mariánom Kočnerom v kauze tzv. „motákov’“. Na snímke eskorta ZVJS privádza obžalovaného Mariána Kočnera do pojednávacej miestnosti.
Neprehliadnite

Marian Kočner v kauze motákov neustupuje: odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste