V roku 2021 prijali poslanci Národnej rady spolu 167 zákonov, z toho 102 vládnych a 65 poslaneckých návrhov. V skrátenom legislatívnom konaní prijali 27 právnych úprav. Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu v minulom roku šesť zákonov. Vyplýva to zo štatistík zverejnených na webe NR SR, TASR to potvrdil odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

Najviac zákonov prijal parlament na poslednej schôdzi pred Vianocami, schválil vtedy 37 návrhov. V januári a februári 2021 sa konali aj krátke schôdze, na ktorých poslanci schválili len jeden zákon. Išlo o návrhy podané v skrátenom legislatívnom konaní.

Pandémia si vyžadovala rýchle konanie

Prijať zákon v skrátenom legislatívnom konaní sa môže využiť iba za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, či v prípade, ak hrozia štátu značné hospodárske škody. Návrh na prijatie zákona v zrýchlenom režime podáva vláda. Právne úpravy prijaté v roku 2021 v skrátenom legislatívnom konaní sa týkali zvyčajne pandemickej situácie.

Na mimoriadkach chceli odvolávať ministrov

V minulom roku bolo zvolaných 33 schôdzí, viaceré z nich boli zvolané mimoriadne. Niektoré mimoriadne schôdze sa ani nekonali, pretože poslanci neschválili ich program, alebo neboli uznášaniaschopní, a preto bod programu presunuli na riadnu schôdzu. Mimoriadne schôdze iniciovala v minulom roku zväčša opozícia, ktorá chcela rokovať napríklad o cenách energií, stave slovenského zdravotníctva či pripravenosti na pandémiu. Opoziční poslanci chceli tiež na mimoriadnych schôdzach odvolávať viacerých ministrov.

Prezidentkino veto

Hlava štátu vrátila napríklad novelu zákona o štátnej službe. Namietala, že sa otvára priestor na odvolanie zamestnanca z riadiacej pozície bez uvedenia dôvodu, a teda iba z politických dôvodov. Vrátila tiež napríklad právne normy z dielne envirorezortu. Pri vetovaní prezidentka zvyčajne navrhne zapracovať pripomienky, alebo zákon neschváliť ako celok. Päť zákonov parlament opätovne schválil, pri novele zákona o diaľničnej známke poslanci veto prezidentky neprelomili a právnu normu opätovne neschválili.

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) počas brífingu v rámci 51. schôdze Národnej rady SR 14. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Kým sa poslanci naozaj nepobijú, B. Kollár parlamentnú stráž nenavrhne