Novým šéfom Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF) SR sa od 15. októbra stane ekonóm a analytik Juraj Valachy. Na pozícii vystrieda doterajšieho riaditeľa Eduarda Hagaru. Valachy bude v poradí 8. riaditeľom IFP. Jeho prioritou je nadviazať na kvalitnú analytickú prácu, ktorá je pre ekonomiku a verejné financie mimoriadne dôležitá, uviedlo vo štvrtok MF na sociálnej sieti.

Medzi najväčšie priority nového šéfa IFP bude patriť práca na zlepšenie udržateľnosti verejných financií. „Trvalé zlepšenie ich stavu by malo priniesť zavedenie konceptu výdavkových limitov, čo je aj hlavnou výzvou pre celý inštitút. Budeme sa spoločne snažiť zlepšiť prezentáciu svojej práce navonok, no hlavne odborne odpovedať na všetky výzvy, ktoré pred nami stoja,“ zdôraznil Valachy.

V minulosti už na IFP pôsobil. Vyštudoval štatistiku a pravdepodobnosť na Fakulte matematiky a fyziky UK v Bratislave. Doktorandské štúdium v ekonómii ukončil v Centre pre ekonomický výskum a doktorské štúdium (CERGE-EI) na Karlovej univerzite v Prahe. Od roku 2006 pracoval v bankovej oblasti ako ekonomický analytik. Patrí medzi uznávaných expertov na makroekonómiu a ekonometriu.

Odchádzajúci riaditeľ Hagara označil Valachyho za výborného ekonóma s bohatými skúsenosťami, ktorý svojimi nápadmi a energiou určite prispeje k ďalšiemu rozvoju inštitútu.