Výmena ministra dopravy súvisí so zmenou pomerov v doterajšej štvorčlennej koalícii po tom, čo najmenšiu vládnu stranu Sieť opustila väčšina poslancov. Predseda Siete a úradujúci minister dopravy Roman Brecely minulý týždeň ponúkol svoj post vo vláde koaličným partnerom.

Strana Sieť, ktorú v parlamente zastupujú už len dvaja poslanci, príde tiež o troch námestníkov ministrov. Tieto posty rovnako obsadia zástupcovia strany Most-Híd. Podľa skoršieho oznámenia premiéra Roberta Fica si koalícia v parlamente naďalej udrží doterajšiu väčšinu.

„Predpokladám, že kroky, ktoré súvisia s menovaním nových štátnych tajomníkov a ministra, sa uskutočnia v druhej polovici budúceho týždňa,“ povedal B. Bugár.

Návrh na odvolanie a menovanie nového ministra podľa ústavy predkladá prezidentovi premiér. Hlava štátu musí predsedovi vlády vyhovieť.

Zmena pomerov v slovenskej koalícii nastala po tom, čo skupina piatich zo siedmich poslancov Siete na čele s podpredsedom parlamentu Andrejom Hrnčiarom minulý týždeň vystúpila zo strany a dohodla sa na spolupráci so stranou Most-Híd. Už krátko po marcových voľbách opustili Sieť traja zvolení zákonodarcovia, a to na znak nesúhlasu s povolebnou spoluprácou strany so sociálnymi demokratmi (Smer-SD) premiéra R. Fica.

Strana Sieť po vnútrostraníckom rozkole a prestupe väčšiny svojich poslancov do poslaneckého klubu strany Most-Híd oznámila, že má záujem zlúčiť sa s inou vládnou stranou. Podrobnosti nie sú známe. Spoluprácu so zostávajúcimi dvomi poslancami Siete už odmietla Slovenská národní strana.