Na Novom Zélande platia v súvislosti so šírením koronavírusu prísne obmedzenia, v rámci ktorých je ľuďom nariadené, aby čo najviac zostávali doma. Ak už musia ísť von, tak na verejnosti majú udržiavať prinajmenšom dvojmetrový odstup od iných.

Policajný komisár Mike Bush uviedol, že webstránka, ktorú spustili v nedeľu popoludní, zažila okamžite taký nápor, že dočasne spadla.

„Dostali sme 4 200 nahlásení od ľudí domnievajúcich sa, že ostatní pravidlá nedodržiavajú,“ povedal a dodal, že takéto správanie ukazuje, akí odhodlaní sú Novozélanďania v riadení sa odporúčaniami úradov.

Medzi nahlásenými porušeniami bola podľa jeho slov aj párty s približne 60 účastníkmi, ktorá sa konala v hosteli v meste Queenstown či nahlásenia turistov cestujúcich po krajine v karavanoch.

Oznamovateľov takýchto porušení slovne podporila aj novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, ktorá zároveň verejnosť vyzvala, aby nahlasovala akékoľvek prehnané zvyšovanie cien, na aké natrafí v obchodoch.

„Teraz nie je doba na ohýbanie pravidiel. Toto je doba, keď treba ostať doma a zachraňovať životy,“ uviedla.

Nový Zéland má zhruba päť miliónov obyvateľov. V krajine dosiaľ evidujú vyše 550 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Chorobe COVID-19, ktorú tento nový druh koronavírusu spôsobuje, tam dosiaľ podľahla jedna osoba.