Prísnejšie pravidlá výberu, detektor lži či podrobné skúmanie majetku. Tieto predstavy mala súčasná koalícia pri voľbe šéfa polície, no nič z toho v praxi nebude. Nového prezidenta Policajného zboru SR budú poslanci, respektíve minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), vyberať podľa zákona, ktorý presadila strana Smer-SD v predošlom volebnom období. Aktuálne vládna zostava pritom legislatívu svojho času ostro kritizovala, ešte z pohľadu opozície.

Rezort vnútra vypísal výberové konanie na funkciu iba v pondelok, čím splnil svoju povinnosť. V súčasnosti vedie políciu Peter Kovařík, ktorý predtým šéfoval protikorupčnému odboru na Úrade vlády SR. „28. septembra bolo vyhlásené výberové konanie, z ktorého by mal vzísť policajný prezident na celé štvorročné funkčné obdobie,“ odpovedala na otázky TRENDu šéka komunikačného odboru ministerstva vnútra Barbara Túrosová.

P. Kovařík je na svojom poste dočasne, keď nahradil Milana Lučanského, ktorý odišiel z polície na vlastnú žiadosť. Jeho názory sa rozchádzali s vedením ministerstva, na stoličku sa dostal ešte za vlády Smeru. M. Lučanský bol najskôr vymenovaný dočasne krátko po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pred ním šéfoval policajtom Tibor Gašpar.

Pravidlá výberu 

Kandidát na post prezidenta zboru musí splniť niekoľko základných požiadaviek na dĺžku praxe a podobne. Uchádzačov následne vypočúvajú poslanci brannobezpečnostného parlamentného výboru. Definitíva je v prípade odobrenia kandidátov na ministrovi vnútra. Práve táto časť bola terčom najväčšej kritiky, a to z dôvodu odpolitizovania policajného zboru.

Týmto výberom prešiel spomínaný M. Lučanský. Podmienky si vyskúša aj budúci šéf či šéfka polície. „Vláda si uvedomuje, že prestíž policajného zboru je okrem iného priamo závislá od osoby prezidenta, ako aj od osôb v najvyšších riadiacich funkciách. Preto sa prehodnotí súčasná právna úpravu vymenúvania a odvolávania prezidenta zboru tak, aby sa jeho novou voľbou posilnila ingerencia ministra vnútra," píše Matovičov kabinet vo vlastnom programovom vyhlásení.

Reforma prichádza pomaly

Momentálne z časového pohľadu značne zaostáva aj celková reforma polície, na ktorej pracuje rezort vnútra prakticky od februárových parlamentných volieb. Ministerstvo stále nepredstavilo konkrétnosti, už dokonca priznáva, že opatrenia budú zavádzané postupne, aby sa nenarušil chod polície. Podľa odpovedí na otázky TRENDu sa momentálne podľa rezortu nedá odhadnúť ani presný termín, kedy by mohla byť reforma komplexne predstavená.

„Vzhľadom na komplexnosť reformy nie je v súčasnosti možné odhadnúť časový horizont jej predstavenia verejnosti. Intenzívne pracujeme na tom, aby sme tento proces vedeli po častiach aplikovať do praxe tak, aby nebol narušený výkon Policajného zboru a zároveň bola verejnosť včas

informovaná o jednotlivých krokoch. Dočasne poverený prezident PZ participuje na pripravovanej reforme,“ odpovedala B. Túrosová z ministerstva