Rakúske železnice (ÖBB) v pondelok rozšíria sieť svojich medzinárodných nočných spojov o trasu Viedeň - Amsterdam, ktorá môže byť zaujímavá aj pre slovenských pasažierov. Vlak bude jazdiť denne a má ísť o ekologickú alternatívu leteckého spojenia. Cesta z Viedne do Amsterdamu potrvá 14 hodín a povedie cez Linz, Passau, Norimberg, frankfurtské letisko, Bonn a Utrecht. Z Viedne bude vlak vychádzať o 20:13 a z Amsterdamu o 19:30. Informoval o tom portál zdopravy.cz.

Každý cestujúci, ktorý dá prednosť Nightjetu pred letom do Amsterdamu, ušetrí 350 kilogramov emisií CO2 za jednu cestu. Naše nočné vlaky sú alternatívou k letom po Európe a dopravia cestujúcich bezpečne a bezstarostne do cieľa," uviedol šéf ÖBB Andreas Matthä.

Na železničnej trati Bratislava – Komárno po takmer 9 rokoch zabezpečuje osobnú dopravu opäť národný dopravca ZSSK v spolupráci s rakúskym dopravcom Österreichische Bundesbahnen (ÖBB). Na snímke osobný vlak na železničnej stanici v Komárne 13. decembra 2020 pred odchodom do Bratislavy. EASYFOTO TASR - Ladislav Vallach
Neprehliadnite

Rakúske železnice začali predávať lístky na nový nočný vlak zo Slovenska do Chorvátska

Vlak ponúkne miesta na sedenie, ležadlové a lôžkové vozne. Rakúšania patria k najväčším prevádzkovateľom nočných vlakov v Európe. Udržali ich aj v čase, keď ich ostatní dopravcovia rušili. Napríklad Deutsche Bahn (spolu so SNCF) prišli v decembri 2015 so zásadnou redukciou nočných vlakov a o rok neskôr ich zrušili. Teraz ich s pomocou Rakúšanov, Švajčiarov a Francúzov opäť kriesia.  Okrem Amsterdamu sa Nightjetom môžu cestujúci z Viedne dostať napríklad do Bruselu, Zürichu, Benátok či Ríma a od 18. júna aj do chorvátskeho Splitu.