„Tie úlohy, ktoré pred novým ministrom stoja, nie sú jednoduché, pretože to, čo potrebujeme skutočne dnes podporiť a v čom sa potrebujeme zlepšiť, je vytváranie lepších podmienok pre podnikanie a zvyšovanie produktivity založenej na inováciách. Mali by sme zlepšovať podmienky pre tých, ktorí sa v akejkoľvek forme dnes súkromnému podnikaniu venujú, ale hlavne tým, ktorí by sa tomu venovať chceli,“ povedal po vymenovaní prezident A. Kiska.

Podľa neho nový minister hospodárstva by sa mal napríklad zamerať na odstránenie zbytočných byrokratických prekážok či na zmiernenie regulácie, s ktorými sa podnikatelia stretávajú.

Minister hospodárstva V. Hudák sa chce aj napriek krátkemu času, ktorý zostáva do ďalších parlamentných volieb, zamerať aj na zlepšenie podnikateľského prostredia. „Pôjde mi hlavne o to, aby sa zlepšila v rámci krajiny kultúra a dialóg s podnikateľským prostredím, aby sa pokračovalo v iniciatívach, ktoré tu už boli začaté, ako je napríklad podpora start-upov. Chcem, aby sa podnikatelia mohli rozvíjať, aby sa im lepšie 'dýchalo',“ konštatoval V. Hudák.

Kto je Vazil Hudák?

JUDr. Vazil Hudák sa narodil 18. októbra 1964 v Bardejove. Vyštudoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov, Právnickú fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a Harvard Business School v americkom Bostone.

Po štúdiách bol v rokoch 1990-91 referentom na federálnom ministerstve zahraničných vecí, v rokoch 1991-2006 pracoval ako viceprezident pre programy v EastWest Institute (Atlanta, New York, Brusel, Praha) a v rokoch 2006 až 2010 v Citigroup (Praha/Londýn) ako viceprezident pre spoluprácu so štátnymi inštitúciami v strednej a východnej Európe. V rokoch 2010 až 2011 pôsobil Vazil Hudák v londýnskej banke J. P. Morgan Chase, kde mal na starosti problematiku financovania verejného sektora vo východnej Európe.

V roku 2012 sa stal Vazil Hudák štátnym tajomníkom Ministerstva financií (MF) SR a v tejto funkcii skončil 11. júna 2015.

Prezident SR Andrej Kiska vymenoval dnes Vazila Hudáka za ministra hospodárstva SR. Stalo sa tak po tom, ako na tento post rezignoval koncom apríla Pavol Pavlis. Dôvodom bolo zadanie upratovacích služieb pre firmu SITIS, ktorú vedie Pavlisov rodinný príslušník. Prezident SR Andrej Kiska poveril 6. mája dočasným vedením Ministerstva hospodárstva (MH) SR ministra financií Petra Kažimíra.