V najväčšom novozélandskom meste Auckland bude od nedele najmenej na týždeň zasa zavedený lockdown, pretože v sobotu tam zistili nový prípad nákazy koronavírusom zatiaľ neznámeho pôvodu. Uviedla to tlačová agentúra DPA. Premiérka Jacinda Ardernová zvolala v sobotu večer mimoriadnu tlačovú konferenciu a oznámila opatrenia pre Auckland. Predtým úrady informovali o spomínanom prípade nákazy.

„Je to skľučujúce, viem," povedala Ardernová. V Aucklande zaviedli lockdown aj 14. februára po tom, čo medzi tamojšími obyvateľmi zistili tri prípady infekcie koronavírusom. Obmedzenia uvoľnili už o tri dni.

WA 18 Bad Gottleuba - Policajti kontrolujú vodičov na nemecko-českom hraničnom priechode v kúpeľnom mestečku Bad Gottleuba vo štvrtok 18. februára 2021. Nemecko zaviedlo hraničné kontroly pri vstupe do krajiny z tzv. oblastí s výskytom mutácií koronavírusu vrátane Česka a rakúskej spolkovej krajiny Tirolsko. Do Nemecka môžu pricestovať z Česka a Tirolska len nemeckí občania, cudzinci s nahláseným pobytom v Nemecku, ľudia, ktorí cez krajinu len prechádzajú či pendleri pracujúci v poľnohospodárstv
Neprehliadnite

Cestujúci zo Slovenska a Česka do Poľska musia mať negatívny test na Covid-19

Sobotňajší nový prípad nesúvisí s týmto zhlukom troch prípadov a práve to prinútilo úrady opäť zavádzať lockdown, dodala premiérka. Nový Zéland pritiahol pozornosť sveta svojím ukážkovým zvládaním pandémie, predovšetkým vďaka včasným a dôrazným krokom. Ostrovná krajina s približne piatimi miliónmi obyvateľov zaznamenala celkovo 2 016 prípadov nákazy a 26 úmrtí na covid.

Od nedele budú v Aucklande otvorené len školy pre deti kritických zamestnancov a všetky podniky musia byť pre verejnosť zatvorené. Pre zvyšok Nového Zélandu platí, že hromadné stretnutia sú obmedzené na maximálne 100 ľudí a pravidlá odstupu sú prísne kontrolované.