Firma Tesla má ambíciu odstrániť zo svojich budúcich modelov vzácne zeminy a ich dodávateľom sa z toho zakrútila hlava. Táto skutočnosť by však okrem iného mohla vo svete podnietiť snahy o nájdenie alternatív pre motory do elektrických áut, ktoré sa v súčasnosti na tieto materiály spoliehajú, píše agentúra Bloomberg.

V rámci pohonných jednotiek áut Tesla Model 3 a Model Y sa už firme podarilo znížiť spotrebu ťažkých vzácnych zemín o štvrtinu. Podpredseda Tesly pre inžinierstvo motorov Colin Campbell prezradil, že nasledujúci model áut by mal obsahovať motor s trvalým magnetom, ktorý nevyužíva žiadny z týchto materiálov.

Tesla sa snaží znižovať náklady na výrobu, vyhnúť sa postupom ohrozujúcim životné prostredie či zdravie človeka a znížiť závislosť od komodít, ktoré dokážu byť najviac náchylné na výkyvy cien.

Vzácne zeminy sa používajú v magnetoch určených pre technológie v mobiloch, veterných turbínach či dokonca bojových stíhačkách. Už dlho však výrobcom automobilov a zástupcom odvetvia čistej energie spôsobujú bolehlav najmä pre nepredvídateľnú povahu svojich cien či vplyv Číny na dodávateľský reťazec. Táto krajina totiž zodpovedá za zhruba dve tretiny ťažby a 85 percent rafinovania týchto materiálov.

Riziká tejto závislosti sa prejavili v roku 2010, keď ceny týchto komodít prudko vzrástli po tom, čo sa Peking rozhodol znížiť úrovne vývozu. Rovnako sa pripomenuli aj v rokoch 2019 a 2020 uprostred špekulácií o možnom opätovnom obmedzení dodávok v reakcii na obchodné napätie so Spojenými štátmi.

Aj ostatní výrobcovia áut vrátane firiem BMW, Toyota a General Motors sa snažia znížiť svoju závislosť od vzácnych zemín.

Jednou z možných alternatív by mohli byť feritové magnety zo železa a zmiešané s materiálmi, akými sú bárium ci stroncium. Tie sú totiž oveľa dostupnejšie a lacnejšie. Podľa výskumnej firmy Adamas Intelligence o nich v rámci svojich inovácií zrejme pouvažuje aj Tesla.

Ďalšie dôležité správy

Tesla,Logo,On,Smartphone,Screen,With,A,Chart,Of,Stock
Neprehliadnite

Tesla ukazuje veľkou investíciou v Mexiku nové globálne plány