Komisia má štrnásť členov. Desiatich delegovali politické strany, zvyšní členovia zastupujú Ústavný súd, Najvyšší súd, Generálnu prokuratúru a Najvyšší kontrolný úrad.

Zákonodarcami sa však poslanci stanú až po zložení poslaneckého sľubu na prvej schôdzi snemovne. 

Ustanovujúca schôdza parlamentu sa podľa ústavy musí zísť najneskôr do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb, teda najneskôr 31. marca 2020. Povinnosť zvolať prvú parlamentnú schôdzu má prezidentka Zuzana Čaputová. Ak by tak neurobila, Národná rada Slovenskej republiky sa zíde automaticky na tridsiaty deň po vyhlásení výsledkov volieb.

„Kandidáti zvolení v týchto parlamentných voľbách sa formálne ujímajú svojej funkcie a začínajú vykonávať poslanecký mandát až na ustanovujúcej schôdzi, kedy zložia poslanecký sľub,“ uviedol v stanovisku Tomáš Kostelník, riaditeľ Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.

Voľby v parlamente

Noví poslanci zložia sľub do rúk doterajšiemu predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS). Text sľubu predpísaný ústavou znie: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života“.

Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou má za následok

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa