Ministerstvo práce pripravuje novelu Zákonníka práce, ktorá má riešiť výkon práce z domácnosti zamestnanca či úpravu poskytovania gastrolístkov. Vyplýva to z oznámenia zverejneného na legislatívno-právnom portáli Slov-lex. Medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu by sa malo začať v septembri tohto roka.

Návrhom zákona sa zohľadnia osobitosti výkonu práce z domácnosti zamestnanca, upraví sa možnosť zamestnanca vybrať si medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie a osobitne sa upraví možnosť dočasného prideľovania zamestnancov medzi materskými a dcérskymi spoločnosťami. Okrem toho má právna norma primerane aj zohľadniť kritérium reprezentatívnosti pri pôsobení zástupcov zamestnancov u zamestnávateľa a vytvoriť sa má nový model primeranej zodpovednosti odberateľa práce alebo služby za nelegálne zamestnávanie zamestnancov.

WA 42 Viedeň - Chyžné pripravujú hotelovú izbu vo Viedni počas koronavírusovej pandémie vo štvrtok 28. mája 2020. Rakúska vláda povolí od piatka znovuotvorenie hotelov za špeciálnych podmienok. FOTO TASR/AP 

Housemaids prepare a hotel room for guests in Vienna, Austria, Thursday, May 28, 2020. Hotels in Austria may reopen under special conditions from Friday, May 29, 2020. The Austrian government has moved to restrict freedom of movement for people, in an effort to slow the onset of the COVID-1
Neprehliadnite

Priemerná reálna mesačná mzda v máji medziročne klesla vo všetkých sledovaných odvetviach

Rezort práce priblížil, že navrhované zmeny majú reagovať aj na rôzne podnety z praxe. Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu formou zasielania podnetov do 10. augusta tohto roka.