Novela zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorú schválil parlament, prinesie jasné pravidlá, transparentnosť a poriadok. Tvrdí to koaličné OĽANO. Pozmeňovacím návrhom poslancov vládnej koalície sa podľa hnutia niektoré ustanovenia stali ešte presnejšími a údernejšími oproti pôvodnému návrhu ministerstva.

Cieľom novely bolo podľa OĽANO napraviť deformácie, ktoré v zákone priniesla bývalá vláda v roku 2019. Hnutie podotklo, že Slovensko pre ne kritizovala aj Európska komisia a poslanci OĽANO a SaS niektoré jej ustanovenia vtedy napadli aj na Ústavnom súde. ,,Pokladali sme za dôležité, čo najskôr napraviť tieto pokrivenia, ktoré porušovali zásady trhovej ekonomiky," skonštatoval predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO).

Novelizáciou zákona sa okrem iného zaviedlo povinné posielanie faktúr zo strany dodávateľov. Doteraz totiž zákon podľa hnutia nútil odberateľov zaplatiť aj bez doručenia faktúry, iba na základe dodacieho listu. ,,Povinná faktúra je kľúčová, je to daňový doklad a bez nej si odberateľ nemôže zaúčtovať výdavky. Aj v potravinárstve musia platiť rovnaké pravidlá ako vo zvyšku ekonomiky," tvrdí Kremský. Pekári tiež podľa hnutia dostanú za svoj tovar zaplatené rýchlejšie, do 15 dní od doručenia faktúry, keďže ich tovar sa musí predať do najbližšieho dňa.

Na snímke poslanci NRSR počas rokovania 27. schôdze parlamentu v Bratislave 30. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Plénum schválilo zmeny pri opatreniach hospodárskej mobilizácie

Ďalšími úpravami zo strany poslancov je povinnosť obchodníkov písomne potvrdiť ústne dohodnuté podmienky zmluvy či skrátenie lehôt na uloženie pokút a ich zaplatenie. Spresnili sa aj pravidlá, podľa ktorých môžu kontrolóri vstupovať do objektov a vyžadovať dokumenty.

Kremský verí, že novela zákona prinesie viac konkurencie na trhu s potravinami vďaka jasným pravidlám a zlepšeniu podnikateľského prostredia. ,,Verím, že to aj menším slovenským výrobcom dodá odvahu presadiť sa na pultoch obchodov a zákazníci budú mať viac možností výberu. Cieľom je zvýšiť podiel dodávok zo Slovenska, čím sa zvýši aj kvalita potravín a potravinová bezpečnosť krajiny," dodal.