Novela ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu je chaotická a nejasná. Pre TASR to uviedol ústavný právnik Peter Kresák.

Problém vidí v tom, že poslanci Národnej rady SR sa môžu pri opakovanom predlžovaní núdzového stavu vyjadriť k predĺženiu iba raz, keď prvýkrát dôjde k predĺženiu. ,,Je to zmätok a prekáža mi disproporcia v tom," poukázal Kresák.

Upozornil na to, že novela výrazne rozširuje zásahy do základných práv a slobôd tým, že sa zavádza nútený pobyt a zvyšuje možnosť obmedzenia pohybu a pobytu ľudí. ,,Vláda tak môže akýmkoľvek spôsobom a formou rozšíriť toto obmedzenie. Je to nezodpovedné a neodôvodnené," vyhlásil právnik.

JB 21 Frankfurt - Žiak s ochranným rúškom si kontroluje mobil na stanici metra pri jeho ceste do školy vo Frankfurte nad Mohanom 4. decembra 2020. Nemecké spolkové krajiny predĺžili lockdown v krajine, ktorý nateraz platí do konca novembra, do 20. decembra. FOTO TASR/AP

A pupil wearing a face mask checks his mobile at a subway station in Frankfurt, Germany, Friday, Dec. 4, 2020. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Núdzový stav by sa na Slovensku mohol opakovane predlžovať, rozhodla vláda

Nepozdáva sa mu tiež, že do novely sa vkladá text o možnom predlžovaní núdzového stavu, ktorý bol vyhlásený ešte pred účinnosťou novely. ,,Spätne sa tak bude môcť predlžiť už existujúci núdzový stav, hraničí to s retroaktivitou. Nie je to právne čisté," dodal Kresák.

Vláda v pondelok schválila návrh novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Vyhlásený núdzový stav by podľa neho mohla opakovane predlžovať najviac o 40 dní. Schváliť to však musí Národná rada SR.