Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok nariadil armáde, aby zastavila svoje plány útoku na Azovstaľ v ukrajinskom Mariupole a nariadil blokádu tejto priemyselnej oblasti tak, „aby tadiaľ nemohla preletieť ani mucha".

Viac ako obsah Putinovho rozhovoru s jeho ministrom obrany Sergejom Šojguom však pozornosť verejnosti upútalo video, ktoré na Twitteri zverejnil šéf moskovskej redakcie The Financial Times Max Seddon.

Putin zvalený v kresle sa vo videu pravou rukou kŕčovito drží okraja stolčeka a neovládateľne poklepkáva pravou nohou, druhú ruku má schovanú pod stolom, nad čím sa pozastavila aj bývalá britská konzervatívna poslankyňa a autorka Louise Menschová, ktorá už dávnejšie tvrdí, že Putin má Parkinsonovu chorobu, ktorá rýchlo postupuje.

Najnovšie zábery ruského prezidenta nepriamo podporujú špekulácie o jeho zdravotnom stave, na ktoré koncom marca na základe uniknutej odbornej správy poukázal ruský investigatívny server Project Media.

Niekedy až 13 lekárov

V správe sa spomínajú Putinove dlhodobé problémy s chrbtom spájané s jeho pádom z koňa a sú v nej zverejnené aj úradné lekárske záznamy, ktoré naznačujú, že prezident sa čoraz častejšie obklopuje veľkým počtom lekárov. Na ceste do jeho rezidencie v Soči ho niekedy sprevádza až 13 špecialistov.  

Obavy z rakoviny

V dokumente sú uvedené aj mená jednotlivých lekárov-špecialistov, ktorí u Putina v jeho rezidencii istý čas pobudli. Je medzi nimi aj Jevgenij Selivanov, ktorý šéfa Kremľa navštívil 35-krát a celkovo s ním strávil 166 hodín. Selivanov je popredný onkológ, ktorý sa špecializuje na karcinóm štítnej žľazy. Práve o tento druh rakoviny sa Putin v nedávnej minulosti intenzívne zaujímal, a to aj verejne.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin lieky MIR 19 na liečbu koronavírusu
Neprehliadnite

Na verejnosť prenikla rozsiahla správa o Putinovom zdravotnom stave