Počet prípadov koronavírusu sa v oblasti Blízkeho východu stabilizuje, situácia však ostáva kritická. Nákazu novými variantmi hlási 13 krajín. Oznámila to v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom agentúra AP.

Regionálny riaditeľ WHO pre východné Stredomorie, ktoré zahŕňa väčšinu krajín Blízkeho východu, Ahmad Mandárí na tlačovom brífingu v Káhire uviedol, že aspoň jeden z troch variantov koronavírusu zaznamenalo 13 krajín regiónu. Nešpecifikoval, o ktoré krajiny ide. Všetky tri varianty sú podľa WHO nákazlivejšie. Podľa Mandárího je v regióne takmer šesť miliónov potvrdených prípadov a približne 140-tisíc mŕtvych.

WHO vyzvala na pokračovanie preventívnych opatrení proti vírusu. V 12 krajinách východného Stredomoria bolo zaočkovaných 6,3 milióna ľudí.

KK33 Nice - Žena plače pred Bazilikou Matky Božej v Nice v piatok 30. októbra 2020. Francúzska polícia zadržala 47-ročného muža v spojitosti s štvrtkovým útokom v juhofrancúzskom meste Nice, pri ktorom zahynuli traja ľudia. FOTO TASR/AP
A woman cries as she stands in front of the Notre Dame church, in Nice, France, Friday, Oct. 30, 2020. A new suspect is in custody in the investigation into a gruesome attack by a Tunisian man who killed three people in a French church. France heightened its secu
Neprehliadnite

Očkovanie proti koronavírusu môže vyvolať predčasný pocit bezpečia, upozorňuje WHO

„Očkovanie je zlomovým bodom v boji proti vírusu, vakcíny samotné však nie sú dostatočné," povedal Mandárí a dodal, že treba dodržiavať sociálny odstup, nosiť masky a udržiavať čistotu.

V nasledujúcich týždňoch by z globálnej iniciatívy COVAX, ktorej cieľom je poskytnúť vakcíny rozvojovým krajinám, malo doraziť 37-tisíc vakcín na palestínske územia a 94-tisíc do Tuniska.

Podľa Mandárího sa celkový počet prípadov v regióne stabilizoval napriek zhoršeniu situácie v niektorých krajinách Perzského zálivu a v Libanone.

V posledných týždňoch bol Libanon jednou z najpostihnutejších krajín regiónu, uprostred lockdownu sa nemocnice dostali na hranice svojich možností. Očkovanie sa v krajine začalo v nedeľu. Šesťmiliónový národ vrátane milióna sýrskych utečencov potvrdil takmer 340-tisíc prípadov.

Vo východnom Stredomorí ostáva Irán krajinou s najvyšším počtom potvrdených prípadov, ide približne o 1,5 milióna osôb.