Navrhovaný nový balíka sankcií EÚ voči Rusku postihne viac než 1 300 ľuďom a firiem. Oznámil to šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na správy agentúry AP a televízie CNN.

„Tento zoznam je zameraný na kľúčových predstaviteľov s rozhodovacou právomocou, oligarchov, vysokých vojenských predstaviteľov a propagandistov zodpovedných za narúšanie územnej celistvosti Ukrajiny," uviedol Borrell.

Nový sankčný zoznam bol podľa neho pripravený v reakcii na ruské „provokácie", ako označil mobilizáciu vojakov a „fingované" referendá na okupovaných územiach Ukrajiny.

Reštriktívne opatrenia sa budú týkať tých, ktorí podporujú ruskú inváziu, pomáhajú jej alebo z nej profitujú, ako aj ľudí zapojených do okupácie a nelegálnej anexie ukrajinského územia. Majú k nim patriť aj vysokopostavení predstavitelia ruského ministerstva obrany – vrátane ministra Sergeja Šojgua.

EÚ sa zameriava aj na šíriteľov dezinformácií o vojne na Ukrajine, doplnil Borrell. Cieľom by mohli byť aj neruské subjekty podieľajúce sa na obchádzaní sankcií.

Návrh v poradí ôsmeho balíka sankcií EÚ voči Rusku od začiatku invázie na Ukrajinu, v stredu zverejnila Európska komisia. Na schválenie treba súhlas všetkých 27 členov Únie.

Ďalšie dôležité správy

KK13 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová hovorí o Ukrajine na pôde Európskeho parlamentu 14. septembra 2022 v Štrasburgu. Ursula von der Leyenová v stredu o 09.00 h začala na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu v poradí už svoju tretiu správu o stave Európskej únie. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen gestures as she speaks on Ukraine at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, Wednesday, Sept. 14, 2022. (AP Photo/
Neprehliadnite

Európska komisia navrhuje ďalšie sankcie voči Rusku vrátane stropu cien ropy