Americká biotechnologická firma Novavax v pondelok informovala, že začala na deťoch klinicky testovať svoju vakcínu proti chorobe Covid-19. Testovanie sa uskutoční v rámci programu, do ktorého bude zapojených 3-tisíc tínedžerov vo veku od 12 do 17 rokov.

Spoločnosť spresnila, že testovať sa bude „účinnosť (a) bezpečnosť" vakcíny, pričom účastníci budú dostávať buď vakcínu, alebo placebo, a to v dvoch dávkach s odstupom 21 dní. Účastníci budú sledovaní až dva roky po podaní injekcií.

KK26 Havana - Lekár ukazuje prázdnu ampulku s experimentálnou vakcínou Soberana 02 proti ochoreniu Covid-19 počas novinárskej prehliadky vo výrobni vakcín 25. februára 2021 v Havane. FOTO TASR/AP
A doctor shows an empty vial of the experimental Soberana 02 vaccine for COVID-19 being developed at the Molecular Immunity Center during a media tour of the facility's vaccine production in Havana, Cuba, Thursday, Feb. 25, 2021. (AP Photo/Ramon Espinosa)
Neprehliadnite

Vakcína spoločnosti Novavax má účinnosť 96 percent

Vakcína spoločnosti Novavax nie je zatiaľ povolená v žiadnej krajine, a to ani na očkovanie dospelých. Spoločnosť však plánuje „v druhom štvrťroku 2021" podať žiadosť o povolenie na núdzové použitie v Británii, po ktorej by mali nasledovať USA.

Koncom januára spoločnosť Novavax oznámila, že klinické štúdie jej vakcíny uskutočnené v Británii na vzorke 15-tisíc dospelých preukázali účinnosť vakcíny 89,3 percenta.

Vakcína Novavax využíva odlišnú technológiu ako očkovacie látky, ktoré sa už bežne používajú vo svete: je založená na proteíne vyrobenom zo sekvencie RNA prvého kmeňa koronavírusu. Táto očkovacia látka sa môže skladovať pri teplote od 2 do 8 stupňov Celzia.

Pfizer
Neprehliadnite

EMA začala hodnotiť vakcínu od Pfizer/BioNTech pre 12- až 15-ročných

O schválenie svojej vakcíny proti novému koronavírusu aj pre deti vo veku od 12 do 15 rokov požiadalo minulý týždeň Európsku agentúru pre lieky (EMA) aj konzorcium Pfizer/BioNTech. Vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech sa zatiaľ môžu očkovať osoby nad 16 rokov. Testovanie svojich vakcín pre ich použitie u dospievajúcej mládeže uskutočňujú aj ďalšie farmaceutické spoločnosti, napríklad Moderna či Johnson & Johnson.

Povolenie použitia vakcín proti covidu u detí sa považuje za zásadný krok smerom k dosiahnutiu kolektívnej imunity. V porovnaní s dospelými ochorie na covid oveľa menej detí, pričom väčšina z nich má počas choroby mierne či žiadne príznaky. Deti však môžu byť infikované a vírus šíriť ďalej, poznamenala AFP.