O plánovanom audite informovala sama štátna zdravotná poisťovňa. Nová šéfka poisťovne Ľubica Hlinková pôsobí vo VšZP od roku 2007. Na riaditeľskú stoličku zasadla z postu riaditeľky odboru liekovej politiky a centrálnych nákupov.

„Pred 5. októbrom, kedy som bola zvolená za predsedníčku predstavenstva a generálnu riaditeľku VšZP, som mala presne vymedzený rozsah pôsobnosti a nemala som tak prístup ku všetkým procesom. Komplexná analýza výsledkov hospodárenia zdravotnej poisťovne do 30.9. 2018 nám umožní nastaviť priority poisťovne do ďalšieho obdobia,“ zdôvodnila kroky Ľ. Hlinková.

Koncom septembra z postu generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Všeobecnej zdravotnej odišiel M. Kočan. V poisťovni pôsobil od mája 2016. Za jeho vedenia sa VšZP dostala z ozdravného plánu, ktorý musela realizovať kvôli zdedenej strate 112,3 milióna eur za rok 2016.

Koncom vlaňajška už VšZP vykázala zisk 35,8 milióna eur a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou konštatoval, že zdravotná poisťovňa je ozdravená. K 30. júnu tohto roka sa zisk poisťovne ešte zvýšil na 72 miliónov eur. Vlastné imanie sa dostalo do plusu 41 miliónov eur a jej základné imanie bolo vo výške 161 miliónov eur.

Súčasťou auditu, ktorý aktuálne realizujú v poisťovni, má byť tiež preskúmanie efektívnosti tohtoročnej náborovej kampane. Podľa prepočtov TV Markíza štátna poisťovňa prišla o zhruba 30-tisíc poistencov. Oficiálne výsledky zverejní Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

O tom, že čísla zrejme nie sú pre poisťovňu pozitívne svedčí fakt, že vedenie VšZP na základe vlastných predbežných výsledkov prepoisťovania nariadilo preveriť právne možnosti ukončenia zmlúv s externými subjektmi, ktoré zabezpečujú nábor nových klientov.

O výsledkoch analýzy chce VšZP verejnosť informovať. Rovnako budú podľa tlačového odboru poisťovne pokračovať v pravidelnom štvrťročnom zverejňovaní výsledkov hospodárenia a verejných odpočtoch činnosti.