Firmám podporujúcim iniciatívu sa nepáči údajná slabá podpora štátu v čase koronakrízy, a tiež komplikované podmienky pomoci. Spoločnosti by preto uvítali jedinečnú komunikačnú platformu.

EBE 23 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová prichádza na tlačovú konferenciu v Berlíne 6. mája 2020. Nemecko prekonalo prvú fázu pandémie, stále sa však nachádza len na jej začiatku. Povedala to v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová po telekonferencii s premiérmi 16 spolkových krajín. FOTO TASR/AP 
German Chancellor Angela Merkel goes to a press conference in Berlin, Germany, Wednesday, May 6, 2020 after an online meeting of Merkel and the German state governors on the loosening o
Neprehliadnite

Export Nemecka zaznamenal v marci rekordný pokles, až o 12 percent

„Ak sa podnikateľ potrebuje zorientovať v ponúkanej štátnej pomoci, má k dispozícii množstvo ponúk. Vidíme preteky štátnych inštitúcií o svoju vlastnú interpretáciu a ponuku opatrení. Ak slovenskú firmu definitívne nezloží kvantum náročného textu a prekliká sa na finálnu ponuku, tak už zostáva vybrať si 'iba' z 57 ponúkaných možností,“ uviedol zakladateľ iniciatívy Lukáš Parízek.

Neprehliadnite

Najväčší exportéri Slovenska

Iniciatíva by chcela pre exportérov presadzovať rýchlejšiu a objemnejšiu finančnú pomoc poskytovanú plošným spôsobom. Selektovať by, naopak, chcela konkrétne ponuky pre podnikateľov na základe ich obratu alebo segmentu podnikania.

Napríklad odklad úveru v banke by mohol byť ponúknutý do elektronickej schránky alebo textovou správou. Príjemca by sa po oboznámení s ponukou potom mohol rozhodnúť, či si odklad uplatní. Ďalším krokom iniciatívy má byť založenie záujmového združenia právnických osôb s názvom Rada slovenských exportérov.