Nová nemocnica pre policajtov za 50 miliónov je postavená. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Nemocnica sv. Michala v Bratislave Zdroj: Nemocnica sv. Michala v Bratislave

Vtedy by sa malo definitívne zavŕšiť sťahovanie Nemocnice sv. Michala z Patrónky do novej budovy na Cintorínskej (po novom Satinského) ulici. Štát do výstavby tohto zdravotníckeho zariadenia investoval takmer 50 miliónov eur. 

Minister vnútra Robert Kaliňák hovorí, že pôjde o prvú modernú nemocnicu na Slovensku po 25 rokoch. Dokazovať to má aj zdravotnícka technika, ktorú minulý mesiac nakúpili. Medzi ňou sú aj prístroje, ktoré nemajú žiadne iné zdravotnícke zariadenia na Slovensku.

Ambíciou rezortu podľa R. Kaliňáka bolo mať čo najmodernejšie vybavenie, aby vydržalo čo najdlhšie. „Nechceli sme žiadne kompromisy na úvod,“ povedal minister, ktorý verí, že vysúťažená cena je adekvátna. Po skúsenostiach z kauzy CT-čka z piešťanskej nemocnice sa ale obracajú aj na novinárov, aby to skontrolovali ešte pred podpisom zmlúv s dodávateľom.

Techniku za 22,9 milióna eur má Nemocnici sv. Michala dodať firma E-BA TPZ. Tá vzišla ako víťaz s najnižšou cenou ponuky z elektronickej aukcie. Neúspešnými uchádzačmi boli Happy Trade a Medleader. Vďaka aukcii sa podľa R. Kaliňáka podarilo ušetriť 10 percent výdavkov štátu oproti predpokladanej hodnoty zákazky.

Najmä pre civilistov

Nová nemocnica by mala byť v prevádzke od novembra, s kolaudáciou sa ráta mesiac predtým. Má mať 50 ambulancií v 30 odbornostiach a 110 lôžok. Počet postelí sa môže v prípade potreby ešte navýšiť na 140 či viac. „My si myslíme, že nemocnica je schopná v tej štruktúre, v ktorej je, zvládnuť dvesto lôžok a adekvátne rozšírenie ambulantnej starostlivosti,“ uviedol R. Kaliňák. Ako dodal, závisieť to ale bude aj od samotného mesta Bratislava a územného plánu.

Súčasťou nemocnice majú byť aj podzemné garáže s 200 miestami. Samotné priestory zdravotníckeho zariadenia budú ale o niečo menšie ako na Patrónke, kvôli čomu príde o prácu niekoľko technicko-prevádzkových pracovníkov.

Zdravotníkov by sa podľa riaditeľa nemocnice Mariána Križka redukcia dotknúť nemala. Podľa neho zostane zachovaný aj počet výkonov. Garantuje pritom dostupnosť zdravotnej starostlivosti nielen pre policajtov a ozbrojené zložky, ale aj pre širokú verejnosť. Ľudia z „civilu“ by mali tvoriť až 90 percent ošetrených pacientov.

Na zmluvách so zdravotnými poisťovňami sa nateraz nič meniť nebude. Ako ale povedal M. Križka, platné sú do júla a majú ambíciu vybojovať si lepšie podmienky.

„Naše príjmy od zdravotných poisťovní sú momentálne na úrovni 10 miliónov eur. Zhruba dva milióny dostávame od ministerstva vnútra na špeciálne výkony,“ hovorí o aktuálnej ekonomickej situácii riaditeľ Nemocnice sv. Michala, ktorá ku koncu vlaňajška vykázala účtovnú stratu zhruba dva milióny eur. Nemocnica je akciovou spoločnosťou.

Nová nemocnica pre policajtov za 50 miliónov je postavená. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Nemocnica sv. Michala v Bratislave Zdroj: MVSR