Zákazku s predpokladanou hodnotou 2,25 milióna eur získali v súťaži, do ktorej sa nik iný neprihlásil. Súťažné podklady k tendru si pritom vyžiadalo 14 spoločností.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Martina Šoltésová tvrdí, že podmienky účasti v tendri boli primerané a opis predmetu zákazky úplný, jednoznačný a nestranný. Napriek tomu ponuku predložila len jedna skupina záujemcov, ktorá v súťaži aj uspela.

Na otázku TREND.sk, na čo potrebujú ďalšie služby poradcov, rezort reagoval tým, že ich čaká náročný tender na koncesiu, ktorý v našich podmienkach nemá obdobu. „Ministerstvo zdravotníctva štandardne nedisponuje na takýto druh verejného obstarávania dostatočnou kapacitou kvalifikovaných odborníkov,“ dodala M. Šoltésová s tým, že štátne orgány pri takomto druhu PPP projektov štandardne využívajú služby externých poradcov.

Analýza stará 12 rokov

Poradcov z Ernst & Young a Ružička Csekes využili aj pri analýze uskutočniteľnosti plánov postaviť v hlavnom meste nové moderné zdravotnícke zariadenie. Práve na základe ich štúdie, za ktorú rezort zaplatil vyše 739-tisíc eur bez DPH, začali hľadať súkromného partnera.

Blogger Marian Jánoš na webe Denníka N spochybnil viaceré ich závery, dokument podľa neho stojí na „šupke od banánu“. Vyvracia hlavné tvrdenie, že PPP projekt je výhodnejší variant, ako keby štát staval nemocnicu sám. Konzultanti sa totiž odvolávajú na britskú štúdiu Mott a MacDonald z roku 2002, v ktorej nie sú pre Slovensko porovnateľné údaje. „Aj keby sme nad tým prižmúrili oči, vzorka obsahuje primálo relevantných PPP projektov na vyvodenie dôveryhodných záverov,“ píše M. Jánoš, podľa ktorého treba celú analýzu výhodnosti PPP prepracovať a tender na súkromného partnera projektu zastaviť.

Ružička Csekes kritiku nekomentuje. Ako povedal pre TREND.sk partner advokátskej kancelárie Ján Azud, štúdia uskutočniteľnosť projektu posudzovala po právnej stránke. Finančnú mali na starosti odborníci z Ernst & Young. Tí sa k vyjadreniam M. Jánoša rovnako odmietli vyjadrovať.

Nevedia definovať podmienky

Aj keď ministerstvo zdravotníctva zadalo ďalšiu drahú štúdiu v rámci príprav na výstavbu novej nemocnice, podľa odborníkov je možné aj to, že projekt v skutočnosti nikdy nevznikne.

Rezort už pri vyhlasovaní koncesie v odôvodnení súťažného dialógu uviedol, že ani po mesiacoch príprav nie je vzhľadom na množstvo existujúcich technických variant, prevádzkových riešení, ako aj právnych a ekonomických možností riešenia schopné presne definovať najvhodnejšie podmienky na uspokojenie svojich potrieb.

Na toto vyjadrenie upozorňuje aj analytik Health Policy Institute Tomáš Szalay. Spôsob, akým rezort zdravotníctva komunikuje projekt novej nemocnice v Bratislave, podľa neho naznačuje, že už ho vlastne ani nechcú. „Robert Fico nemá záujem nechať sa pred voľbami zahádzať bielymi plášťami ako Mikuláš Dzurinda v roku 2006. Príde okamih, keď zvolá tlačovku a projekt novej nemocnice vo veľkom štýle zmetie zo stola,“ predpovedá na svojom blogu s jasným nadpisom „PPP nemocnica v Bratislave nebude“ T. Szalay. V tomto prípade podľa neho premiér „zachráni“ verejné zdroje tým, že odmietne „predražený“ projekt, ktorým chceli „súkromníci“ vysávať naše krehké zdravotníctvo.

Téma novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave sa v utorok prenesie aj do parlamentu, kde chce o nej hovoriť samotný minister zdravotníctva V. Čislák. Ako zdôvodnil, je v jeho záujme, aby sa verejnosť dozvedela, že nemocnica sa „bude stavať objektívne a transparentne“. Faktom je, že do Národnej rady si ho chceli zavolať aj opoziční poslanci, ktorí kvôli tomu plánovali zvolať mimoriadnu schôdzu.