Obe krajiny sa rozhodli spoločne viesť snahy, ktorých cieľom je mobilizácia a reakcia medzinárodného spoločenstva na pandémiu nového koronavírusu.

Nórsky minister pre medzinárodný rozvoj Dag-Inge Ullstein upozornil, že ak sa na medzinárodnej úrovni ,,nepodarí dobre pracovať na ukončení pandémie, táto kríza bude oveľa horšia". Dodal, že Nórsko a Juhoafrická republika budú viesť osobitnú radu, ktorá bude dohliadať na mobilizáciu svetového spoločenstva proti koronavírusu SARS-CoV-2.

Rada bola zriadená na základe predchádzajúceho stretnutia, ktoré zorganizovali Európska komisia, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), svetové mocnosti a nadácie pôsobiace v oblasti zdravotníctva, ako napr. nadácia Billa a Melindy Gatesovcov.

KK26 Ženeva - Na snímke z 25. júna 2020 riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus počas tlačovej konferencie v Ženeve. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyšle na budúci týždeň do Číny svoj tím s cieľom vyšetriť pôvod nového koronavírusu SARS-CoV-2. FOTO TASR/AP
FILE - In this Thursday, June 25, 2020 file photo, Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director General of the World Health Organization (WHO), attends a press conference, at the World Health Organization (
Neprehliadnite

WHO predpokladá koniec pandémie do necelých dvoch rokov

WHO informovala, že platforma pre globálnu spoluprácu Access to Covid-19 Tools (ACT) Accelerator - spustená koncom apríla tohto roku - združuje vlády, organizácie pôsobiace v sektore zdravotníctva, vedcov, podnikateľov, či filantropov, pričom ich spoločným cieľom je poraziť chorobu Covid-19 spôsobovanú koronavírusom nového typu.

Podľa EK zmyslom platformy je urýchliť a zintenzívniť výskum a vývoj vakcíny a ďalších terapeutických a diagnostických postupov pre záchranu životov, zaistiť ich dostupnosť a spravodlivú distribúciu. Vznikol tak základ pre skutočne medzinárodnú alianciu v boji proti chorobe Covid-19, uviedla EK vo svojom vyhlásení k vzniku platformy ACT Accelerator.

Nórsko sa iniciatívne chce zasadiť za posilnenie mobilizácie v tejto oblasti a ponúklo tiež poradenstvo a podporu pre prácu v rámci štyroch pilierov platformy ACT Accelerator, ktoré zahŕňajú testovanie, terapeutické postupy, vakcíny a posilnenie zdravotných systémov.