Nórsko požičia 216-tisíc dávok vakcíny proti chorobe Covid-19 od firmy AstraZeneca, ktoré má v skladoch, Švédsku a Islandu. Podľa agentúry Reuters to uviedol nórsky minister zdravotníctva Bent Höie. Nórsko 11. marca pozastavilo podávanie tejto vakcíny po tom, čo sa u očkovaných ľudí v ojedinelých prípadoch objavili závažné prípady krvných zrazenín.

,,Som rád, že vakcíny, ktoré máme v skladoch, budú využité," uviedol minister Höie vo vyhlásení. Podľa agentúry AFP musia byť niektoré z týchto vakcín použité do júna, ďalšie do júla. Do Švédska ich bude poslaných 200-tisíc a 16-tisíc dostane Island. ,,Akonáhle o ne požiadame, dostaneme tieto dávky zase späť," dodal minister.

Zatiaľ jedinou krajinou, ktorá definitívne ukončila očkovanie vakcínou od AstraZeneca, bolo Dánsko. Nórski experti riziko stále zvažujú. Znovu by sa mali k vakcínam od firiem AstraZeneca a Johnson & Johnson vyjadriť 10. mája. Dánsko v utorok povedalo, že 55-tisíc dávok vakcíny, ktorú vyvinula britsko-švédska firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, ,,požičia" susednej nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko.

KK18 Ebersberg - Na archívnej snímke z 22. marca 2021 zdravotník ukazuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti AstraZeneca vo vakcinačnom centre v Ebersbergu. Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) rozhodol, že ľuďom mladším ako 30 rokov budú v Británii pri očkovaní proti koronavírusu ponúkané aj iné vakcíny ako látka od firmy AstraZeneca, ak to bude možné. Predstavitelia MHRA to oznámili v stredu 7. apríla 2021 na tlačovej konferencii, informovala sp
Neprehliadnite

EÚ chce podľa médií žalovať AstraZenecu za oneskorenie dodávok vakcíny

Nórsko zatiaľ podalo 134-tisíc dávok vakcíny od AstraZeneca, pričom päť mladých ľudí, bez známych predchádzajúcich zdravotných ťažkostí, bolo následne hospitalizovaných s krvácaním, krvnými zrazeninami a nízkym počtom krvných doštičiek. Traja z nich neskôr zomreli. Experti z univerzity v Osle už skôr uviedli, že podľa ich názoru problémy vyvolala silná imunitná reakcia očkovaných. Jedna mladá žena v Nórsku tiež po očkovaní vakcínou od AstraZeneca zomrela na krvácanie do mozgu.

Európska agentúra pre lieky (EMA) tvrdí, že vakcína je bezpečná. Prínos tohto preparátu podľa EMA stále prevyšuje možné riziká. Agentúra však dodala, že zatiaľ nie je možné úplne vylúčiť súvislosť medzi vakcínou a niekoľkými výnimočnými prípady ťažkostí a že skúmanie týchto prípadov bude pokračovať.