Nórska vláda vo štvrtok oznámila, že plánuje v roku 2023 zvýšiť dane pre ropný a plynárenský priemysel o 2 miliardy nórskych korún (190,73 milióna eur) čiastočným zrušením balíka stimulov, ktorý zaviedla počas pandémie nového koronavírusu. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Táto úprava nasleduje po prudkom náraste cien ropy a plynu, uviedla vláda.

„Pri súčte za roky, počas ktorých budú platiť dočasné pravidlá, sa odhaduje nárast príjmov centrálnej vlády o 11 miliárd nórskych korún," uviedol vo vyhlásení minister financií Trygve Slagsvold Vedum.

Nórsko, najväčší európsky dodávateľ plynu a významný svetový producent ropy, čerpá približne 4 milióny barelov ropného ekvivalentu denne. Prudký nárast cien energií tak prináša veľké finančné zisky.

Návrh počíta so znížením mimoriadneho daňového odpočtu na 12,4 percenta zo 17,69 percenta, informovalo ministerstvo financií.

„S vládnym návrhom zostanú všetky investície ziskové pred osobitným zdanením aj po zdanení," dodal Vedum.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Budno - Zamestnanci stoja počas slávnostného otvorenia nového plynovodu Baltic Pipe v obci Budno na severovýchode Poľska v utorok 27. októbra 2022. Novým plynovodom sa bude prepravovať nórsky plyn cez Dánsko. Jeho cieľom je posilniť energetickú bezpečnosť Európy po tom, ako Rusko prerušilo dodávky plynu Varšave, keďže odmietla požiadavku Moskvy na platby v rubľoch. Plynovod Baltic Pipe má kapacitu 10 miliárd kubických metrov (m3) ročne a je prepojením na potrubie Europipe II, ktoré spája N
Neprehliadnite

Nórsko vyslalo vojakov do ropných a plynových závodov po úniku z plynovodu Nord Stream