Nomura Holdings, najväčšia japonská maklérska spoločnosť, v utorok vykázala za 4. kvartál svojho finančného roka 2020/2021 stratu. A najväčšiu od globálnej finančnej krízy v roku 2008. Dôvodom bol kolaps amerického investičného fondu Archegos, pre ktorý prišla o 2,3 miliardy dolárov (1,90 miliardy eura).

Nomura očakáva tiež, že aj v tomto finančnom roku 2021/2022, ktorý sa začal 1. apríla, si zaúčtuje ďalších 570 miliónov dolárov na výdavky spojené s Archegos. Zároveň posilní svoju kontrolu rizík, ale považuje debakel spojený s americkou spoločnosťou za ojedinelý incident.

Na archívnej snímke z 24. apríla 2014 švajčiarska vlajka veje nad logom banky UBS v Zürichu. Švajčiarskej banke UBS sa darí. Po dobrom začiatku roka dokázala výrazne zvýšiť zisk aj v 2. kvartáli. Vďačí za to dobrým výsledkom v oblasti správy majetku. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Zisk UBS v 1. kvartáli vzrástol, aj keď ju zasiahol kolaps Archegos

„Neplánujeme robiť zásadné zmeny v našej americkej a globálnej obchodnej stratégii," uviedol na tlačovom brífingu riaditeľ Nomura Kentaro Okuda. Nomura Holdings vykázala za tri mesiace do konca marca 2021 čistú stratu 155,4 miliardy jenov (1,19 miliardy eur). Na porovnanie, pred rokom, keď globálne akciové trhy zdecimovala pandémia nového koronavírusu, zaznamenala stratu, 34,4 miliardy JPY.

Pred kolapsom Archegos minulý mesiac bola pritom Nomura na dobrej ceste k rekordnému ročnému zisku, ktorý podporilo živé obchodovanie v USA. Malo to byť ťažko vybojované víťazstvo v desaťročnom úsilí holdingu úspešne expandovať mimo Japonsko.

Namiesto toho jej čistý príjem klesol o 29 percent na 153,1 miliardy JPY. Väčšina analytikov očakávala, že sa bude pohybovať v pásme 160 až 225 miliárd JPY. Strata Nomury z Archegos je druhá najväčšia po švajčiarskej banke Credit Suisse, ktorá prišla o zhruba 4,8 miliardy dolárov. Aj americká banka Morgan Stanley prišla o takmer 1 miliardu dolárov.