Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres získal od ruskej ropnej spoločnosti Tatnefť za svoje ruské aktíva 285 miliónov eur. To je podstatne menej, než fínska spoločnosť očakávala po zverejnení dohody s ruskou firmou koncom októbra minulého roka.

„V dôsledku vojny na Ukrajine už nie je biznis v Rusku pre Nokian Tyres ďalej realizovateľný či udržateľný. Proces odchodu z trhu bol dlhý, sme však radi, že sme sa už dostali do finálnej fázy tohto procesu,“ informoval v oficiálnom vyhlásení k posledným krokom odchodu firmy z Ruska jej šéf Jukka Moisio. Celkový vplyv transakcie bude zverejnený v predbežnej správe firmy o výsledkoch za 1. kvartál tohto roka.

Fínska spoločnosť podpísala s firmou Tatnefť dohodu o predaji svojho ruského závodu, kde vyrábala 80 percent z celkovej produkcie pneumatík pre osobné autá, v októbri minulého roka. Fíni plánovali zvýšiť produkciu inde, čo sa im však nepodarilo a tak vo februári tohto roka oznámili, že za 4. kvartál 2022 zaznamenala spoločnosť prevádzkovú stratu viac než 13 miliónov eur.

Od predaja ruských aktív si fínska spoločnosť počas podpisu dohody s firmou Tatnefť sľubovala získať približne 400 miliónov eur. Začiatkom tohto týždňa však oznámila, že ruská vládna komisia pre monitorovanie zahraničných investícií schválila transakciu s cenou podstatne nižšou.

Ďalšie dôležité správy

KK26 Washington - Ruská vlajka veje pred budovou ruského veľvyslanectva vo Washingtone 24. februára 2022. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny. Putin takisto varoval ďalšie krajiny, že akýkoľvek pokus o zasahovanie do krokov Ruska bude viesť k následkom. FOTO TASR/AP
The Russian flag flies outside the Embassy of Russia in Washington, Thursday, Feb. 24, 2022. (AP Photo/Patrick Semansky)
Neprehliadnite

EÚ sa snaží nájsť a zmraziť aktíva sankcionovaných ruských miliardárov