„Naši bikeri oficiálne vošli do Európskej únie bez toho, aby porušili zákon,“ povedal ruskému serveru motorkár Alexej Galickij, ktorý je údajne v Budapešti. „Zhromaždisko je Bratislava, odkiaľ budeme v ceste pokračovať po plánovanej trase,“ vyhlásil. Akcia vraj prebehne „bez ohľadu na čokoľvek“.

Ako sa motorkári do Maďarska dostali a koľko ich je, Galickij neuviedol. Medzi Maďarskom a Bieloruskom, kde boli Noční vlci začiatkom týždňa od poľskej hranice vykázaní, leží Ukrajina, ktorej západná časť nie je Rusku kvôli konfliktu na východe krajiny priateľsky naklonená.

Na twitterovom účte Nočných vlkov sa v noci objavila informácia, že v Bratislave sa „vlci“ chcú stretnúť s balkánskymi kolegami.

„Nehľadiac na to, že všetkým hraničným priechodom rozoslali pokyn nepúšťať Nočných vlkov, hranice aj tak prekročili! Oznámil to Chirurg. Teraz sa chlapci vydali po naplánovanej trase. Cieľom je Bratislava, kde by sa mali stretnúť s motorkármi z Balkánskeho polostrova," píšu na twitteri. Chirurg je prezývka vodcu Nočných vlkov Alexandra Zaldostanova.

Slováci prechod nezakážu

Slovensko neplánuje brániť vstupu ruských motorkárov. „Ak majú schengenské víza, tak ich na slovenské územie musíme vpustiť,“ povedal pre ČTK Petar Lazarov z tlačového odboru ministerstva vnútra.

Dodal, že polícia bude jazdu motorkárov monitorovať a ak zaregistruje priestupky, bude ich pôvodcu pokutovať. Detaily o dohľade policajtov nad prípadným prejazdom skupiny Nočných vlkov cez Slovensko P. Lazarov neuviedol.

Prezident Andrej Kiska zaujal na svojom účte na Twitteri kritický postoj: „Slovensko s radosťou privíta všetkých turistov z Ruska, ale Noční vlci sú sú nástrojom politickej moci a zobrazovania sily.“

Slovakia is happy to welcome all tourists from Russia. But Night Wolves are tool of political power and display of strength.

— Andrej Kiska (@Andrej_Kiska) 28. Duben 2015

Slovenskí predstavitelia však už v uplynulých dňoch dali najavo, že na rozdiel napríklad od Poľska nehodlajú zakázať vjazd členom skupiny do krajiny. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka by sa Slovensko vrátilo do obdobia komunizmu, ak by úrady niečo zakazovali len z dôvodu, že sa im to nepáči.

Šéf diplomacie Miroslav Lajčák zasa uviedol, že úrady by mohli zakročiť až v prípade, ak motorkári porušia zákony. Za nutnosť Lajčák označil rešpektovanie pravidiel voľného pohybu osôb a práva na vyjadrenie názoru.

Z Moskvy ruskí motorkári vyrazili minulú sobotu, ale po bezproblémovom prejazde Bieloruskom im na bielorusko-poľskej hranici poľské úrady nepovolili vjazd do zeme. Neuspela ani skupina, ktorá chcela vojsť do Litvy, ktorá s Bieloruskom susedí na severozápade. Nemci včera taktiež avizovali, že plánujú skupinu do Berlína nepustiť.

Germany also plans to stop the Night Wolves, a pro-Putin biker club, from entering Berlin http://t.co/4EilrLxbr7 pic.twitter.com/jQz3aVklDF

— Newsweek (@Newsweek) 27. Duben 2015

Trasa Nočných vlkov z Bratislavy do Berlína má viesť cez Viedeň, Mníchov a Prahu.