Epidémia covidu-19 v Indii začína slabnúť, no verejnosť vystrašila nová choroba. Označuje sa ako „čierna pleseň“ a odborne sa nazýva mukormykóza. Spôsobuje ju najmä oslabená imunita u zraniteľných pacientov po liečbe steroidmi.

BBC opisuje príbeh 25-ročnej ženy, ktorá sa len nedávno zotavila z covidu. V jej očiach, nose a hrdle sa však množí infekcia plesne, ktorú treba odstrániť. Očný lekár Dr. Nair jej musí vyoperovať oči, aby podporil šancu na záchranu jej života. Šanca je však stále menšia ako päťdesiat percent.

Takýchto prípadov sa v Indii objavujú desiatky. Za normálnych okolností pleseň nie je pre ľudí nebezpečná. Nachádza sa napríklad v zemi alebo hnijúcej zelenine či ovocí. Keď sa dostane do pľúc, zdravý imunitný systém si s ňou ľahko poradí. Problémom sú však ľudia s oslabenou imunitou.

V ľudskom tele sa dostane do nosných dutín, odkiaľ sa môže rozšíriť do mozgu. Pre diabetikov, ľudí s rakovinou či HIV je vysoko agresívna. V takýchto prípadoch musia doktori pri snahe zachrániť život, ako sa to momentálne deje v Indii, odstrániť časti tváre, napríklad nos alebo sánku.

Predseda vlády SR Eduard Heger čaká v čakárni po vpichnutí prvej dávky vakcíny proti ochoreniu Covid-19, v sobotu 1. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Plné sklady vakcín nestačia. Zásoba záujemcov o očkovanie sa vyčerpáva od Slovenska po Ameriku

Liečba covidu a mukormykóza

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa