Lietadlo Boeing 737 MAX 8 leteckej spoločnosti Air Canada malo počas letu z amerického štátu Arizona do kanadského mesta Montreal problémy s motorom, kvôli ktorému muselo núdzovo pristáť. Informovala o tom agentúra Reuters.

Dve veľké havárie lietadiel 737 MAX si v minulých rokoch vynútili celosvetovú odstávku týchto strojov. Problémy s motorom sa objavili v utorok 22. decembra krátko po vzlete. Piloti sa následne podľa spoločnosti rozhodli vypnúť jeden z motorov. „Lietadlo potom odklonili do Tucsonu, kde normálne pristálo a kde naďalej zostáva,“ uviedol hovorca Air Canada.

Na palube lietadla neboli žiadni cestujúci, len traja členovia posádky. Spoločnosť Boeing na žiadosť o reakciu zatiaľ nereagovala, uviedla agentúra Reuters. Lietadlo Boeing 737 MAX 8 sa v októbri 2018 zrútilo do mora neďaleko brehov Indonézie kvôli problémom s palubným softvérom.

United Airlines aircraft logo
Neprehliadnite

Boeing dodal prvé lietadlo 737 MAX spoločnosti United Airlines

Totožnú príčinu mala o päť mesiacov neskôr havária ďalšieho lietadla rovnakého typu neďaleko etiópskej metropoly Addis Abeba. Nešťastie vyústilo v celosvetovú odstávku závadného modelu 737 MAX, stovky súdnych sťažností a firemné krízu sprevádzanú vyšetrovaním zo strany amerických orgánov.

Spojené štáty po 20 mesiacoch zákazu tento rok v novembri povolili, aby stroje Boeing 737 MAX mohli opäť vzlietnuť. Federálny úrad pre letectvo (FAA) však vydal sériu požiadaviek, ktoré musela spoločnosť Boeing splniť pri modernizácii softvéru či vo výcviku, než sa lietadlo bude môcť vrátiť do komerčnej prevádzky. V niektorých krajinách sa už tak stalo, v Európskej únii sa to očakáva začiatkom budúceho roka.