Štyri nízkonákladové letecké spoločnosti vrátane Ryanairu čelia vyšetrovaniu protimonopolných úradov v Taliansku, pretože nevrátili klientom peniaze za lety zrušené pre pandémiu nového koronavírusu.

Dopravcovia ponúkli zákazníkom skôr poukážky ako vrátenie peňazí. Podľa talianskeho úradu pre hospodársku súťaž (AGCM) to môže znamenať porušenie predpisov Európskej únie o právach cestujúcich v leteckej doprave.

Aerolinky sú pre koronu aj napriek masívnej štátnej pomoci na tom stále zle
Neprehliadnite

Aerolinky sú pre koronu aj napriek masívnej štátnej pomoci na tom stále zle

Okrem Ryanairu preveruje AGCM aj Vueling, easyJet a Blue Panorama. Úrad v piatok vo svojom vyhlásení uviedol, že aj keď aerolínie uviedli ako dôvod zrušenia pandémiu, príslušné lety, ktorých sa týka vyšetrovanie, boli naplánované po skončení obdobia takzvaného lockdownu v Taliansku.

Letecké spoločnosti boli obvinené tiež z toho, že neinformovali zákazníkov o ich právach na zrušenie a poskytovali ,,nevýhodné a zlé" služby zákazníkom prostredníctvom drahej a ,,ťažko dostupnej" telefónnej linky pomoci. ACGM dodal, že v júli začal podobné vyšetrovanie proti dvom ďalším leteckým spoločnostiam, Alitalia a Volotea.