V okrese Nitra sprísnia od 11. januára od 5.00 h zákaz vychádzania, ktorý momentálne platí na celom území Slovenska. Dôvodom je kritická pandemická situácia. Sprísnenie zákazu sa bude vzťahovať aj na cestu do zamestnania, prírody či sprevádzanie dieťaťa do školského zariadenia.

Výnimku zo zákazu budú mať osoby s potvrdením o negatívnom antigénovom či PCR teste na ochorenie Covid-19. Na stredajšom mimoriadnom rokovaní sa na tom uzniesla vláda SR, ktorá odporučila v okrese Nitra celoplošné testovanie v troch fázach. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Situácia je horšia ako na Orave

Pandemická situácia v Nitre a jej okolí je podľa ministra aktuálne ešte horšia, ako bola na jeseň na Orave. Efekt celoplošného testovania bol na Orave podľa Krajčího veľmi úspešný, preto vyzval obyvateľov okresu Nitra, aby sa prišli otestovať.

Na snímke riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj (vľavo) a primátor mesta Nitra Marek Hattas počas tlačovej konferencie 4. januára 2021 pred budovou Mestského úradu v Nitre k najnovšiemu vývoju pandémie v Nitre a okolí. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Nitra zrejme zlúči kapacity v škôlkach určených pre rodičov v prvej línii

Je dôležité, aby pozitívne testovaní dodržiavali striktné karanténne opatrenia a so svojimi rodinami ostali doma. Zároveň tí, ktorí budú mať negatívny test, musia naďalej dodržiavať prísne epidemické opatrenia. Pri antigénovom testovaní totiž zachytávame len akútne ochorenie," upozornil minister.

Primátor Nitry Marek Hattas oznámil, že celoplošné testovanie v okrese bude najbližšie tri víkendy. Testovať sa začne vo veľkých fabrikách vo štvrtok (7. 1.) a pokračovať sa bude v piatok (8. 1.). „V Nitre budeme testovať v piatok popoludní, v sobotu (9. 1.) a v nedeľu (10. 1.), a potom ďalšie víkendy.V ďalších obciach by sa malo testovať počas víkendu. Aktuálne zasadá krízový štáb Nitry, kde sa dohadujú ďalšie detaily," priblížil. Výsledkom testovania by podľa Hattasa má byť zníženie krivky pozitívne testovaných