Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že aj keď Ukrajinci robia všetko pre to, aby vyhnali zo svojho územia ruských okupantov, „nikto dnes nevie predpovedať ako dlho bude vojna trvať". Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

„To bude, bohužiaľ, záležať nielen na našich ľuďoch, ktorí už teraz do toho dávajú svoje maximum," uviedol Zelenskyj vo svojom video príhovore k národu. „Bude to záležať na našich partneroch, na európskych krajinách a na celom slobodnom svete."

Ocenil prístup jednotlivých krajín

Zelenskyj vyjadril vďačnosť všetkým krajinám a politikom, ktorí sa podieľajú na sprísňovaní sankcií voči Rusku a zvyšujú vojenskú a finančnú podporu Ukrajiny. „Toto je jediný recept na ochranu slobody pred ruskou inváziou. A pre krajiny Západu to nie je len ekonomický výdavok. Toto nie je len o účtovníctve, je to o slobode," povedal.

Zelenskyj: „A k čomu je to všetko?"

Podľa ukrajinského prezidenta Kyjev v piatok zostrelil 200té ruské lietadlo a doposiaľ spôsobil Rusku ťažké straty tankov, opancierovaných vozidiel, helikoptér a dronov. „A k čomu je to všetko? Len na to, aby socha Lenina mohla postáť o niečo dlhšie v dočasne okupovanom Heničesku?" položil si rétorickú otázku Zelenskyj.

Ruské jednotky v apríli obnovili sochu Lenina v meste Heničesk, nachádzajúcom sa v južnej Chersonskej oblasti, píše agentúra AP.

Ďalšie dôležité správy

Ženy, ktoré rodili priamo počas bombardovania, zachránilo len to, že ich včas previezli do suterénu nemocnice – ak by však Putinova megabomba nemocnicu zasiahla priamo, zrejme by im nepomohlo ani to. Ostatné, menšie bomby však „trafili do čierneho“ a spôsobili kolosálne škody.
Neprehliadnite

Rusi zničili na Ukrajine už 101 nemocníc, Zelenskyj to nazval barbarstvom a hlúposťou