Igor Volobujev strávil dve desaťročia prácou v srdci ruského biznisu. Najskôr pracoval pre Gazprom a potom pre Gazprombanku, kde bol až do februára tohto roku viceprezidentom. Keď ruský prezident Vladimir Putin koncom februára spustil inváziu na Ukrajinu, Volobujev sa rozhodol, že už nemôže ďalej žiť v Rusku. Zbalil si malý ruksak s majetkom a kopu hotovosti a 2. marca odletel z krajiny - predstieral, že ide na dovolenku.

O pár dní neskôr prešiel z Poľska na Ukrajinu, kde prežil detstvo. Teraz trávi dni snahou presvedčiť úradníkov, aby mu poskytli ukrajinské dokumenty a umožnili mu prihlásiť sa do vojenskej služby.

Chce brániť svoju vlasť

„Chcem ísť na miesto, kde môžem brániť svoju vlasť so zbraňou v ruke. Pokúšam sa o to každý deň," povedal v rozhovore pre denník The Guardian na predmestí hlavného mesta Kyjev. „Nikdy sa nevrátim do Ruska," zdôraznil.

Aj Bondarev

Volobujev ale nie jediný takýto prípad. V pondelok sa Boris Bondarev, kariérny diplomat vyslaný na ruskú misiu pri OSN v Ženeve, stal najvyšším diplomatom Moskvy, ktorý odsúdil vojnu. Zverejnil ostro formulovaný list, v ktorom napísal, že sa „hanbí“ za svoju krajinu. Inváziu označil za „katastrofu“.

„Rusko zaútočilo na inú krajinu. Ukrajinu, ktorú sme vždy považovali za našich bratov, sme napadli tým najbrutálnejším spôsobom. Bombardovanie miest. Tvrdenie, že sú nacisti a musia byť denacifikovaní. Je to niečo smiešne. Je to niečo nepredstaviteľné," uviedol Bondarev v telefonickom rozhovore.

Domnieva sa, že mnohí jeho kolegovia-diplomati sú tiež proti vojne, ale nikdy s nimi o tom nediskutoval. „Nie je to niečo, o čom by ste skutočne hovorili s inými ľuďmi, nie je to niečo, o čom môžete v týchto dňoch hovoriť otvorene. Všetci sú ticho," konštatoval Bondarev. Má teraz obavy a „uvítal“ by ponuku azylu na Západe.

Volobujev na pracovisku

Aj Volobujev povedal, že po roku 2014 začal otvorene hovoriť o svojich obavách z ruskej politiky na pracovisku, a hoci sa veľa ľudí bálo zapojiť do diskusie, on mal pocit, že väčšina s ním aspoň čiastočne súhlasí.

„V Gazprome bolo niekoľko vášnivých putinistov, ale väčšina ľudí presne chápala, v akej krajine žije. Veľa ľudí v Rusku je jednoducho vystrašených," poznamenal.

„Máte vnútornú cenzúru, je nebezpečné hovoriť určité veci a žijete s tým natrvalo. Ukrajinci sa na to pozerajú a nerozumejú tomu, pretože sú slobodní ľudia,“ dodal Volobujev.

Tiňkov

The Guardian píše aj o Olegovi Tiňkovovi, miliardárovi, ktorý založil jednu z popredných ruských bánk a bol najotvorenejším verejným odporcom vojny medzi podnikateľskou elitou. V jednom zo série kritických príspevkov na Instagrame písal o „šialenej vojne", že „umierajú nevinní ľudia a vojaci."

Po svojich vyhláseniach Tiňkov priznal, že bol nútený predať svoje aktíva za zníženú cenu oligarchovi lojálnemu Kremľu.

V rozhovore s ruským novinárom Jurijom Dudom vyjadril presvedčenie, že celá podnikateľská elita podporuje jeho vyhlásenia, ale je príliš vystrašená na to, aby s tým išla na verejnosť.

„Osobne som sa rozprával s 12 z 20 najlepších na zozname Forbesu a všetci ma podporujú, je tam úplný konsenzus," dodal Tiňkov s tým, že si najal bodyguardov.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Exviceprezident Gazprombanky: Putina treba obesiť, avšak v súlade so zákonom