Poslanec ruskej Štátnej dumy a bývalý agent Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Andrej Lugovoj uviedol, že Moskva môže ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho najbližších spolupracovníkov do konca ich života prenasledovať. V Británii je Lugovoj hľadaný v súvislosti s vraždou bývalého agenta ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexandra Litvinenka, píše Newsweek.

Aj najbližší spolupracovníci

V diskusnej relácii v štátnej televízii Rossija 1 Lugovoj poznamenal, že program by sa nemal volať 60 minút, ale „musíme zobrať spravodlivosť do vlastných rúk“, pričom nezabudol dodať, že Zelenskyj „a jeho najbližší spolupracovníci by mali byť prví, kto vystúpi na šibenicu“.

„Dnes som Zelenskému pripomenul, že netreba zabúdať na dejiny,“ povedal Lugovoj moderátorke programu Oľge Skabajevovej. Zelenskému a jeho ľuďom zároveň odporučil, aby si prečítali pamäti Pavla Sudoplatova, ktoré vyšli v roku 1994 pod názvom Špeciálne úlohy.

Nezabúdajte na Trockého

„Je v nich presne opísaná ich budúcnosť; som presvedčený, že by sme sa toho nemali báť. V budúcnosti ich musíme naháňať po celom svete,“ nechal sa počuť Lugovoj.

Pavel Sudoplatov bol sovietsky špión poverovaný špeciálnymi úlohami. V roku 1940 na pokyn vtedajšieho komunistického diktátora Josifa Stalina zorganizoval vraždu jeho rivala Leva Trockého, ktorý v tom čase žil v Mexiku. V súvislosti so Zelenského osudom však Lugovoj dodal, že Zelenskému a jeho najbližším spolupracovníkom „určite poskytnú záruky americké a britské tajné služby“.

„Som presvedčený, že v Kalifornii alebo niekde inde existujú skryté maskované domovy,“ povedal doslova Lugovoj a zároveň dodal, že že bez ohľadu na to, kde sa Zelenskyj a spol. rozhodnú stráviť zvyšok života, „ich životy nebudú úspešné ani šťastné“.
Klip na Twitteri zverejnila pozorovateľka ruskej politickej scény Julia Davisová, ktorá napísala: Ak by ste ešte stále mali pochybnosti o Putinovom režime...

Bývalý agent FSB Alexander Litvinenko zomrel na jednotke intenzívnej starostlivosti v univerzitnej nemocnici UCH v Londýne 23. novembra 2006. Otrava izotopom polónia 210 mu poškodila obličky, kostnú dreň, prišiel o vlasy, ťažko rozprával a nakoniec mu zlyhal centrálny nervový aj imunitný systém. Britské úrady z Litvinenkovej vraždy okrem Lugovoja obvinili aj ďalšieho ruského občana Dmitrija Kovtuna. K záveru, že za Litvinenkovu otravu je zodpovedné Rusko, dospel vlani aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

Ďalšie dôležité správy

EBE 39 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastňuje na ceremónii vztýčenia ruskej štátnej vlajky na jadrovom ľadoborci Ural a spustenia najnovšieho a najväčšieho ruského jadrového ľadoborca Jakutsko prostredníctvom videokonferencie v štátnej rezidencii Novo-Ogaryovo pri Moskve v utorok 22. novembra 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin takes part in the ceremony to raise the Russian national flag on the Ural nuclear-powered icebreaker and launch of the Russia's newest and
Neprehliadnite

Putin vojnu ukončiť nechce, musel by priznať, že to bol omyl, tvrdí profesor Lawrence Freedman