Niektorým americkým štátom dochádza remdezivir - jediný liek schválený na liečbu pacientov nakazených koronavírusom -, zatiaľ čo iné štáty ho majú dostatok. Lekári sú nútení rozhodnúť sa, ktorým pacientom liek podať, píše spravodajská stanica CBS News.

S nedostatkom remdeziviru sa trápi ťažko zasiahnutá Florida, v ktorej chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový druh koronavírusu SARS-CoV-2, podľahlo už takmer 4800 pacientov. Florida zaznamenala vo štvrtok rekordný počet 156 úmrtí v priebehu 24 hodín a približne 14 000 nových prípadov nákazy. Nemocnice hospitalizovali 9000 nakazených.

„V ťažko zasiahnutých oblastiach ako Florida, Arizona, Texas dochádza niektorým nemocniciam remdezivir," uviedla Helen Boucherová, šéfka oddelenia infekčných chorôb v Tuftsovom zdravotnom stredisku v Bostone. „Nie je jasné, či je tento problém otázkou distribúcie, alebo ho (remdeziviru) nie je dostatok," dodala.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Prieskum: Nemecko si v koronakríze upevnilo pozíciu lídra, EÚ však v očiach mnohých zlyhala

„Bolo pre nás ťažké dostať sa k remdeziviru," uviedol Eliot Godofsky, špecialista na infekčné choroby v meste Bradenton na Floride. "Remdeziviru je veľa na miestach, ktoré ho nepotrebujú, a nedostatok na miestach, ktoré ho potrebujú". Remdezivir môže urýchliť liečbu nakazených pacientov a zvýšiť ich šancu na prežitie, nedokáže ich však vyliečiť.

Hlavným dôvodom nedostatku lieku je podľa Godofského komplikovaný a „chaotický" systém, akým remdezivir nemocnice získavajú. Spočiatku mal distribúciu na starosti Federálny úrad pre mimoriadne situácie (FEMA), neskôr štátne ministerstvá zdravotníctva a napokon federálne ministerstvo zdravotníctva.

Federálne ministerstvo v súčasnosti rozdeľuje tento liek každé dva týždne na základe údajov o počte nakazených od jednotlivých nemocníc. To znamená, že úrady remdezivir nemocniciam dodávajú na základe neaktuálnych údajov. Boucherová tento systém prerozdeľovania označila za „veľmi pomalý".

Závora USA
Neprehliadnite

Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA mierne klesol

Pozitívnou správou však podľa nej je, že situácia sa od začiatku mája zlepšila. Niektoré štáty, v ktorých počet infikovaných klesá, začali posielať remdezivir do štátov, v ktorých sa epidemiologická situácia zhoršuje. Newyorský guvernér Andrew Cuomo v piatok oznámil, že pošle na Floridu remdezivir pre 280 pacientov. Dodávka dorazila v sobotu, potvrdilo floridské ministerstvo zdravotníctva. „Potrebujeme férový a transparentný proces," napísal na Twitteri Michael Ison, špecialista na infekčné choroby z Feinbergovej lekárskej fakulty Severozápadnej univerzity (NU) v Chicagu.