S rastúcimi teplotami a prichádzajúcim letom sa rýchlo blíži obdobie, keď sa na talianske pobrežie zídu turisti z celého sveta. Obrovská popularita dvoch najväčších talianskych ostrovov Sicília a Sardínia, ktoré sú známe svojimi nedotknutými plážami a priezračne modrou vodou, si však vyžiadala daň v podobe odpadkov či krádeží piesku. Tento rok v lete miestne úrady podnikajú ďalšie kroky na ochranu prírody a zavádzajú prísne denné limity návštevnosti, ktoré zasiahnu aj niektoré z najlepšie hodnotených pláží, napísal server CNN.

Malá dedina Baunei v odľahlej oblasti východnej Sardínie zaviedla denné limity návštevníkov už v predchádzajúcich rokoch, tento rok v lete ich však ešte sprísnia.
„Našu pôdu väčšinou tvoria rozoklané vysoké útesy, kde žijú muflóny a jastraby, a je tu len tucet pláží, takže sa tam všetci hrnú a prepĺňajú ich,“ povedal starosta mesta Stefano Monni. Dodal, že Baunei si to už nemôže dovoliť.

Obmedzenie zasiahne štyri pláže. Na plážach Cala dei Gabbiani a Cala Biriala teraz platí denný limit 300 návštevníkov, na Cala Golorize je to 250 osôb denne a na najväčšej z pláží, Cala Mariolu, je denný limit 700 ľudí. Turisti, ktorí chcú tieto pláže vidieť, si musia miesto rezervovať prostredníctvom aplikácie nazvanej Cuore di Sardegna najmenej 72 hodín pred návštevou. Na Cala Goloritze, ktorá je prístupná iba pešo alebo loďou, teraz platí aj vstupné vo výške šesť eur, ktoré možno zaplatiť vopred on-line alebo v hotovosti pri vstupe do zátoky.

Baunei nie je jediným letoviskom na Sardínii, ktoré sa v tohtoročnom lete snaží udržať počet turistov na nízkej úrovni. Stintino, rybárska dedina na severnom pobreží, prijíma prísne opatrenia na ochranu svojho najúžasnejšieho bohatstva - ružovkastej koralovej pláže La Pelosa s výhľadom na ostrov Isola Piana, ktorý je známy svojou kamennou rozhľadňou.

Obmedzujú počty turistov

„Obmedzili sme počet turistov na La Pelosa na 1 500 denne za poplatok 3,50 eura, rezervácie a platby je možné vykonávať na autorizovaných internetových stránkach,“ povedala starostka Rita Limbaniaová Vallebellaová.

Na ostrove Lampedusa, ktorý leží medzi Sicíliou a Tuniskom, boli tiež zavedené turistické obmedzenia. Pláž Isola dei Conigli s priezračne modrou vodou bola cestovateľmi opakovane označená za jednu z najlepších na svete, každoročne tam preto prúdia obrovské davy ľudí.

Pláž, kde karety kladú svoje vajcia, navštívilo pred zavedením limitu a vstupného vo výške dvoch eur každý deň viac ako 1 500 ľudí, uviedol radný Martella. „Teraz sa tento počet znížil na polovicu, len 350 ľudí dopoludnia a ďalších 350 popoludní. Rezervácie sa vykonávajú on-line prostredníctvom miestnych autorizovaných webových stránok,“ uviedol Martello.

Tí, ktorí sa tam opaľujú, musia dodržiavať zvláštny „plážový kódex“, ktorý návštevníkov nabáda, aby zostali na svojom mieste, pokiaľ sa práve nekúpu vo vode. Ležadlá a nafukovací matrac vo vode sú zakázané a hluk je potrebné obmedziť na minimum.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Medzi Slovákmi stúpa záujem o letné dovolenky pri mori, neodrádzajú ani drahšie letenky