Niektoré talianske lyžiarske strediská sa postavili na odpor rozhodnutiu vlády, ktorým zastavila na pondelok plánované otvorenie zjazdoviek a spustili prevádzku. „Ešte v piatok (12. 2.) nás uistili, že môžeme otvoriť a splnili sme všetky predpisy, aby sme mohli bezpečne otvoriť. A to sme dnes urobili," uviedol Luca Mantovani, prevádzkovateľ lanoviek v piemontskom stredisku Piana di Vigezzo na hranici so švajčiarskym kantónom Ticino.

„Chceme vyslať signál, že takto sa nemôžu správať. Aj nám záleží na bezpečnosti občanov, ale nemôžu zmeniť rozhodnutie 24 hodín pred otvorením lyžiarskych stredísk," uviedol Mantovani. Talianska vláda síce prisľúbila strediskám finančnú podporu, ale podľa Mantovaniho doteraz nedostali ani euro.

Talianske lyžiarske stredisko Livigno
Neprehliadnite

Talianska vláda na poslednú chvíľu zrušila otvorenie lyžiarskych stredísk

V piemontskom Pian Mune vyšli na zjazdovku prevádzkovatelia lokálnych lyžiarskych zariadení, aby protestovali proti vláde, ktorú obvinili z „neúcty a ľahostajnosti". „Prijali sme obete, aby sme sa prispôsobili protiepidemickým opatreniam, a teraz nemôžeme aj tak otvoriť," uviedli prevádzkovatelia podľa mediálnych správ. Severotaliansky región Piemont zvažuje, či sa neobráti na súd, aby zmrazil nariadenie vlády, ktorým chce blokovať otvorenie lyžiarskej sezóny. Takisto sú naplánované v tamojších mestách a dedinách protestné akcie proti nariadeniu vlády.

Obchodný zväz Confcommercio označil aktuálnu situáciu za neprijateľnú. Podľa zväzu nie je možné, aby vláda 24 hodín pred plánovaným otvorením opäť vydala zákaz. Šéf regiónu Benátsko Luca Zaia hovoril o obrovských škodách, ktoré vláda musí nahradiť.