O pár desiatok rokov budú turisti pri návšteve niektorých známych miest možno potrebovať člny. Existuje totiž reálne riziko, že do polovice tohto storočia voda zaplaví viaceré lokality na rôznych kontinentoch, medzi nimi aj niektoré významné mestá alebo ich veľké časti.

Pred postupným zaplavovaním miest varovala výskumná organizácia Climate Central. Vychádzala zo správ Medzinárodného panelu o zmene klímy, ktorý je súčasťou OSN. Poukázal na to britský portál Metro.co.uk.

TREND prináša rebríček desiatich najohrozenejších miest. Odborníci upozorňujú, že pri zachovaní súčasného trendu budú tieto lokality pravdepodobne do roku 2050 z veľkej časti pod vodou.

Shanghai, China - Feb. 15, 2021: The Huangpu river overflowed its banks after heavy rain.
Zdroj: Shutterstock

10. Šanghaj, Čína

Šanghaj je jedno z najväčších a najvyspelejších miest Číny. Nič z toho mu však možno už o pár desiatok rokov nebude platné, keďže sa postupne potápa. Za posledné storočie kleslo o tri metre. Medzi hlavné dôvody patria okrem iného nadmerné odčerpávanie podzemnej vody v 20. storočí a hustá urbanizácia, ktorá spôsobuje, že tlak na mäkké sedimenty, na ktorých mesto stojí, sa zvyšuje.

Mesto s 25miliónmi obyvateľov čiastočne zlepšilo svoje vyhliadky – podarilo sa mu znížiť rýchlosť priemerného poklesu z pôvodných 23 milimetrov na šesť milimetrov ročne. Napriek úspechom sú niektoré časti mesta aj naďalej ohrozené, obzvlášť pri uvážení pokračujúcej klimatickej zmeny. Šanghaj navyše leží v delte rieky Jang-c’-ťiang, čo spôsobuje, že celá oblasť je riziková aj z hľadiska povodní.