Lagardová volá po fiškálnom stimule

Tohtoročný zraz centrálnych bankárov v americkom Jackson Hole bol zlomový. Prekvapujúco sa na ňom ozvali hlasy, že centrálne banky sú samé osebe impotentné. Zdá sa, že k tomuto názoru inklinuje aj budúca šéfka ECB Christine Lagardová.

Na svojej prvej tlačovej konferencii ako tvorca menovej politiky povedala, že nie je víla, píše Financial Times. Pri spomalení ekonomiky musia stimulovať hlavne málo zadlžené bohaté krajiny (čítaj Nemecko). Zdá sa, že Lagardová chápe aj širšie následky fiškálnej abstinencie, keď tvrdí, že inštitúcie musia kooperovať, ak majú odpovedať na rastúce riziko populizmu.

Inflácia prichádza, avšak nie tá správna

Podľa výpočtov BofA sa posledná várka ciel na dovoz čínskych tovarov do USA prejaví na priemernom zvýšení cien tovarov predávaných cez Amazon o 2,1 percenta, uvádza Reuters. To prinesie tlaky na rast inflácie. Pokiaľ však neporastú aj platy, Američania budú na tom horšie. Donald Trump kedysi povedal, že vyhrať obchodnú vojnu je jednoduché. Čoskoro sa ukáže, či nie je jednoduchšie obchodnú vojnu radšej ani nezačínať.

Banky bojujú proti nižším sadzbám

Nemeckým bankám ide o veľa. Už teraz je ich cena blízko historických miním. A tak nie je prekvapením, že CEO Deutsche Bank brojí proti potenciálnemu zníženiu sadzieb, ktoré môže prísť už na budúci týždeň. Z dlhodobého hľadiska nízke sadzby ruinujú finančný systém a rozdeľujú spoločnosť, tvrdí. A samozrejme ruinujú aj bankové zisky. „Je to finančné bláznovstvo“, pridáva sa šéf Commerzbank, píše Reuters.

Na Ukrajine podvádza každý

Najväčší súkromný zahraničný investor na Ukrajine – ArcelorMittal, čo je zároveň aj najväčší svetový producent ocele, mal podvádzať. Tvrdia to ukrajinské úrady. Podľa nich firma dlží štátu 355 miliónov dolárov. Dôvodom je neplatenie dostatočnej dane z nehnuteľností a obchodovanie s netransparentnými subjektmi, píše Reuters.

Keď 5-percentný rast nestačí

Indická ekonomika narazila na stenu. Napriek tomu, že ekonomický rast je 5-percentný, nestačí to. Ekonomika spomaľuje, najmä domáca spotreba. Slabé predaje automobilov spôsobili v sektore automotive vlnu prepúšťania, ktorá sa od začiatku roka dotkla 350 000 pracovníkov. Medziročne predaje automobilov poklesli o 30 percent, uvádza Reuters

Indický trh s automobilmi je štvrtý najväčší na svete. Priamo či nepriamo zamestnáva až 35 miliónov ľudí. Automobilky vytvárajú polovicu priemyselnej produkcie v krajine. V USA sa hovorí, že keď si kýchne General Motors, Wall Street dostane chrípku. Čo keď si kýchne Tata Motors?