Washington zohráva rozhodujúcu úlohu pri riešení krízy na Ukrajine, ale jeho motivácia ukončiť vojnu nie je jasná, povedal bývalý grécky premiér Kostas Karamanlis, informuje o tom portál Euractiv.

Jeho vyhlásenie prichádza uprostred ostrého stretu v gréckej politike v súvislosti s rozhodnutím vládnucej strany Nová demokracia poslať na Ukrajinu ďalšie zbrane bez toho, aby o tom informovala parlament. Gréci sa to dozvedeli od nemeckého kancelára Olafa Scholza po tom, ako oznámil dohodu o výmene zbraní s Aténami.

Berlín medzitým priznal, že dohoda bola uzavretá medzi gréckym premiérom a nemeckým kancelárom na okraj summitu EÚ. 

Ukončenie vojny je naliehavé

Karamanlis, grécky premiér v rokoch 2004 až 2009, je stále vplyvnou osobnosťou gréckej konzervatívnej strany. Počas svojej vlády presadzoval „vyváženú" zahraničnú politiku medzi Washingtonom a Moskvou, čo sa nepáčilo Američanom.

„Spojené štáty skutočne rozhodujúcim spôsobom prispeli k riešeniu krízy, ako aj k podpore Ukrajiny. Nie je však jasné, či majú rovnako silné motívy na ukončenie vojny, keďže v skutočnosti netrpia bolestivými dôsledkami, prinajmenšom v rovnakej miere s Európou," povedal Karamanlis.

Karamanlis zdôraznil, že ukončenie vojny je naliehavé, pretože všetci zúčastnení - predovšetkým Ukrajina - len stratia.

„A vinník Rusko, ktorý bez ohľadu na sporný vojenský výsledok počíta so stratami a obrovskými škodami na svojej prestíži," povedal.

Všetky opozičné strany obviňujú súčasného gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, že vykonáva zahraničnú politiku tajne, bez toho, aby informoval ostatné politické strany, a v otázkach zahraničnej politiky zavádza krajinu do neznámych vôd.

Tápanie v tme

Vo štvrtkovom hlavnom článku spravodajskej webovej stránky News247 sa kritizuje vláda, ktorá tvrdí, že „grécka zahraničná politika sa ocitla v tme".

Opozícia reagovala po tom, ako nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil dohodu o výmene zbraní s Aténami, na základe ktorej sa po samite EÚ dodajú zbrane na Ukrajinu.

„Grécko dodá Ukrajine  svoju staršiu sovietsku techniku a my im pošleme nemecké obrnené transportéry," povedal Scholz na tlačovej konferencii.

Scholzovo oznámenie prekvapilo aj Grékov, keďže premiér Kyriakos Mitsotakis na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady EÚ o tejto záležitosti nehovoril.

Opozícia žiada vysvetlenie

Okrem toho 13. apríla grécky minister obrany Nikos Panagiotopoulos vyhlásil, že do Kyjeva už nebudú posielané žiadne zbrane.

Opozícia vyzvala na zvolanie mimoriadneho Výboru pre národnú obranu a zahraničné veci, aby sa zistilo, čo sa deje.

Napriek tomu nie je jasné, prečo Scholz oznámil dohodu a Mitsotakis ju radšej neoznámil.

Na otázku, prečo sa Gréci o dohode dozvedeli od Scholza, hovorca gréckej vlády Ioannis Oikonomou pre televíziu Skai povedal, že nemecký líder to oznámil „v rámci prebiehajúcej diskusie medzi oboma stranami".

Nemecká strana však zastáva iný názor a tvrdí, že dohoda bola dokončená už na stretnutí Scholza a Mitsotakisa.

Na otázku EURACTIV Germany hovorca nemeckej vlády Wolfang Büchner uviedol, že „nemecký kancelár a grécky premiér hovorili na okraj zasadnutia Európskej rady a dohodli sa aj na tejto výmene".

Ďalšie dôležité správy

KK29 Bachmut - Na snímke ukrajinskí vojaci kráčajú okolo budovy zničnej po ruskom ostreľovaní počas  94. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v sobotu 28. mája 2022 v ukrajinskom Bachmute. FOTO TASR/AP  

Ukrainian servicemen walk past a building heavily damaged in a Russian bombing in Bakhmut, eastern Ukraine, eastern Ukraine, Saturday, May 28, 2022. Fighting has raged around Lysychansk and neighbouring Sievierodonetsk, the last major cities under Ukrainian control in Luhansk region. (AP Photo/Franci
Neprehliadnite

Nemecko dodá Grécku bojové vozidlá, Atény pošlú svoje na Ukrajinu