Tisíce používateľov Facebooku zdieľali koncom augusta nemecké video, v ktorom odporcovia očkovania tvrdili, že sa objavili vážne zmeny v krvných bunkách zaočkovaných pacientov. Poukázali aj na údajnú prítomnosť „kovových" častíc vo vzorkách krvi a tvrdili, že vakcíny môžu spôsobiť rakovinu. Podľa odborníkov však metódy použité v experimente na videu nespĺňajú základné lekárske normy, a preto ich výsledok nemožno považovať za dôkaz, že vakcíny predstavujú nejaké zdravotné riziko. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Vo videu vystupovali lekári

V uvedenom videu okrem iných vystupujú Bärbel Ghitalla, Axel Bolland a Elmar Becker.

Bärbel Ghitalla je alternatívnou prírodnou liečiteľkou v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Podľa jej vlastnej webovej stránky pracuje ako zdravotná sestra a v rámci svojich služieb poskytuje tzv. analýzu živej krvi.

Alex Bolland je praktický lekár špecializujúci sa na prírodné liečiteľstvo a vo videu spomína problémy svojich pacientov po očkovaní proti Covidu-19. Elmar Becker je aktívnym členom organizácie Klagepaten, sympatizujúcej s antivakcinačným hnutím Querdenker.

Sociálna sieť pre medicínskych pracovníkov – Doximity
Neprehliadnite

Americkí lekári šíria dezinformácie o covide-19 na sociálnej sieti. Podobné je to na Slovensku

Všetci vo videu tvrdia, že v skúmaných krvných vzorkách zaočkovaných osôb objavili nezvyčajné formácie buniek, ktoré sú podľa nich dôsledkom očkovania.

Nekvalitné snímky s neznámimi prvkami

Mikroskopické zábery krvných zoskupení objavujúce sa vo videu však nemajú podľa profesora medicíny Carstena Müller-Tidowa žiaden klinický význam. „Navyše tu nemožno vidieť nič zmysluplné, pretože skúmaná krv nebola správne zafarbená," uviedol pre AFP primára Oddelenia hematológie, onkológie a reumatológie Univerzitnej nemocnici v Heidelbergu.

Pre správnu diagnózu je podľa neho potrebné krv rozotrieť na mikroskopické sklíčko a zafarbiť pomocou špeciálnej techniky: „Bez rozotrenia, zafarbenia a antikoagulácie sa krv zrazí a nemožno nič pozorovať," dodal Müller-Tidow.

S tým súhlasí aj Alexander Lerchl, profesor biológie na Jacobsovej univerzite v Brémach. „Nevidím tu nič patologicky relevantné. Po prvé sú snímky nekvalitné a po druhé obsahujú rôzne neznáme prvky (Prach? Vlasy? Poškriabané sklíčko?),“ uviedol pre AFP.

WA 51 Česká Lípa - Záchranári v špeciálnych ochranných odevoch pomáhajú pri prevoze pacienta s ochorením COVID-19 z preplnenej nemocnice v meste Česká Lípa na severozápade Českej republiky vo štvrtok 18. marca 2021. FOTO TASR/AP  

Health care workers assist COVID-19 patient during a transport from a overrun hospital in Ceska Lipa, Czech Republic, Thursday, March 18, 2021. (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

Nemecký lekár šíril falošné informácie o ochorení Covid-19

Vakcíny a rakovina

Oslovení vedci vyvrátili napríklad aj iné tvrdenie objavujúce sa vo videu, že vakcíny „urýchľujú" rakovinu, lebo očkovanie údajne na dva týždne vyradí z prevádzky imunitný systém.

Timm Dauelsberg, riaditeľ Kliniky pre onkologickú rehabilitáciu pri Univerzitnej nemocnici vo Freiburgu pre AFP uviedol: „Metastáza rakovinových buniek je veľmi komplexný proces. V momente, keď nádor dosiahne určitú veľkosť, sa jednotlivé nádorové bunky začnú oddeľovať od nádoru a pomocou novovytvorených žiliek odplávajú krvným riečiskom k novému cieľu. Dodnes nebola veda schopná zistiť, čo je spúšťačom toho, že sa rakovinové bunky oddelia od pôvodného nádoru. Táto otázka je pre výskum rakoviny mimoriadne dôležitá, pretože lepšie pochopenie procesu metastázovania môže otvoriť nové terapeutické možnosti".

Profesor Müller-Tidow k tomu dodal: „Neexistuje dôkaz o tom, že vakcíny urýchľujú vývoj rakoviny. Naopak, mnoho vakcín, ako napríklad tá proti hepatitíde B či papilomavírusu, pôsobí ako prevencia".

Nemecká Spoločnosť pre hematológiu a zdravotnú onkológiu (DGHO) napríklad pacientom s rakovinou výslovne odporúča očkovanie proti ochoreniu Covid-19.