Od 5. februára nadobúda účinnosť embargo na dovoz ropných produktov. V ten istý deň začína platiť aj zákaz námornej prepravy ruskej ropy a ropných produktov, ktoré sa predávajú za vyššie ceny ako je stanovený strop. V prípade ropy bol zatiaľ stanovený strop na 60 dolárov, teda 55 eur za barel.

Mnohí si v súvislosti s ropným embargom kladú napríklad otázku, či zdražie nafta na čerpacích staniciach. V Českom rozhlase sa téme venoval ekonóm Aleš Rod.

Mierna zima a plné zásobníky

A. Rod pripustil, že tlaky na rast ceny môžu byť reálne, no pravdepodobne nebudú závratné. A to z niekoľkých dôvodov.

„Mierna zima umožnila nechať plné zásobníky. Druhým dôvodom je, že sa subjekty predzásobujú ruskými produktmi a nejde o šok. Navyše je ruská ropa lacná,“ vysvetlil ekonóm, ktorý zároveň pripomenul, že ruská ropa spadla pod cenový strop 60 dolárov a odberatelia Ruska vyžadujú zľavy.

Trh podľa A. Roda upokojuje aj fakt, že európske štáty uzatvárajú strategické partnerstvá s krajinami Blízkeho východu, USA alebo Indiou. Česku podľa jeho slov pomáha aj silná koruna.

Kľúčový ropovod Družba

Ekonóm Aleš Rod zároveň pre Český rozhlas povedal, že ropovod Družba je pre Českú republiku kľúčový. „Nie je potrebné si nahovárať, že na ňom nie sme závislí."

Vzápätí poukazuje na Slovnaft, ktorý spracováva ropu práve z ropovodu Družba a dodáva ju do Európy.

„Český trh by preň mohol byť príliš malý. Neobávam sa ale, že by firma svoje dodávky pre Česko stopla a začala ju dovážať inam. Slovnaft tu má vlastné čerpacie stanice, takže v záujme je, aby bol ten trh saturovaný,“ skonštatoval ekonóm.

Ďalšie dôležité správy


pôvodný súbor:13.jpg
Neprehliadnite

Transpetrol očakáva jedno z najťažších období. Prepravcu ropy ovplyvnila vojna na Ukrajine