Rusko vyhlásilo, že „nie je namieste" predlžovať dohodu o vývoze obilia cez Čierne more, ak nebudú zrušené sankcie na vývoz ruských poľnohospodárskych produktov. 

Dohoda, sprostredkovaná Tureckom a OSN, umožňuje vývoz ruskej a ukrajinskej pšenice a hnojív cez Čierne more. V novembri bola predĺžená o ďalších 120 dní a v marci vyprší.

Rusko signalizovalo, že z jeho pohľadu sa uplatňuje nespravodlivo pre sankcie na ruský poľnohospodársky export. Moskva na krátky čas platnosť dohody v októbri pozastavila.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin v rozhovore pre televíziu RTVI žiadal „skutočné zrušenie sankčných obmedzení ruského poľnohospodárskeho vývozu, inak je predĺženie dokumentu nemiestne".

Západné sankcie nie sú vyslovene zamerané proti vývozu ruských poľnohospodárskych produktov, ale Moskva tvrdí, že „bariérou" sú blokovanie platieb a poisťovníctva.

Vlani po spustení ruskej invázie uviazlo v ukrajinských prístavoch do 25 miliónov ton pšenice a ďalších obilní. Zablokovali ich ruské vojnové lode a aj míny proti ruskému útoku z mora. Spôsobila to zdraženie potravín na celom svete a vyvolala obavy z hladomoru v najchudobnejších krajinách sveta.

Ďalšie dôležité správy

KK60 Ptyche - Farmár Serhij, miestny pestovateľ obilia, ukazuje svoje obilie v obci Ptyche vo východnej časti Doneckej oblasti na Ukrajine v nedeľu 12. júna 2022. Serhij tvrdí, že nemôže predávať svoje obilie, pretože nikto nechce prísť do oblasti, ktorá bola pod ruským ostreľovaním. Ukrajina je jedným z najväčších svetových vývozcov pšenice a kukurice, ale ruská invázia a blokáda jej prístavov zastavili veľkú časť tohto toku. FOTO TASR/AP
Farmer Serhiy shows his grains in his barn in the villag
Neprehliadnite

Obilie z Ukrajiny zaplavuje susedné trhy. Krajiny EÚ žiadajú blok o pomoc