Zrazu je všetko inak. Žiadny Viktor Orbán na slovenský spôsob, ako už maľovali čierne predpovede mnohí, sa nakoniec nekoná. R. Fico pod tlakom svojho koaličného partnera Mosta-Híd, ktorý žiadal predčasné voľby, inak by sa porúčal z vlády, sa naspäť vrátil na zem. A pre záchranu koalície a Smeru vytiahol poslednú a zároveň najsilnejšiu kartu – svoju hlavu. Čiže prvý scenár A. Kisku. Nie, takto si svoj dlho plánovaný odchod premiér veru nepredstavoval.

Vytvorili zdanie

Lenže, situácia je iná, než pred dvoma týždňami, týždňom a tiež aj pred troma dňami. Ešte v pondelok, keď svoju rezignáciu oznámil minister vnútra Robert Kaliňák, by sa vyhlásenie o páde R. Fica pod tlakom Mosta-Híd zdalo ako-tak kompromisné riešenie.

Problém je, že pomerne jasné vystúpenie predsedu strany Bélu Bugára vytvorilo zdanie, že buď sa koalícia dohodne na predčasných voľbách, alebo Most-Híd odíde z vlády. Dôležitý poslanec strany František Šebej to svojimi slovami o schopnosti chápať písaný text na adresu tých, ktorí ešte pripúšťali inú alternatívu, len potvrdil.

Je preto pochopiteľné, že veľká časť verejnosti môže novú situáciu chápať ako podraz. Ak jeden večer vyšlete signál, ktorý o dva dni na to naruby prevrátite, nemožno sa čudovať bez ohľadu na to, že technicky je všetko v poriadku. Priamo v uznesení strany Most-Híd, ktoré bolo prijaté v pondelok, sa píše, že „Republiková rada dáva zároveň mandát Republikovému predsedníctvu v prípade ďalšieho vývoja prijať rozhodnutia bez nutnosti zvolať rokovanie Republikovej rady.“

Túto vetu spomenul B. Bugár aj v ten pondelkový večer, ale nikto tomu nepripisoval dôležitosť. Ponúknutá demisia premiéra Fica bola presne tým vývojom.

Ústava hovorí jasne. Ak premiér podá demisiu, musí to isté urobiť vláda ako celok. Prezident následne môže vymenovať súčasný kabinet, kým nepríde nová vláda. Keďže ako nový premiér sa spomína najčastejšie Peter Pellegrini, je pravdepodobné, že prezident nebude špekulovať a rovno vymenuje nového premiéra s takmer totožným obsadením členov súčasnej vlády. Tá si bude musieť vypýtať dôveru v parlamente.

Je otázne, či takáto rošáda bude mať u všetkých doterajších koaličných poslancov podporu. Trenice, ak vôbec, sa dajú očakávať najskôr v Moste, ktorý už prišiel o najdôležitejšieho člena vlády, ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú.

Postele zostanú

Najväčšie riziko z takejto operácie je v niečom inom. A síce, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa